PERSPĖJIMAS: šis tekstas perpublikuotas iš mano senojo tinklaraščio Nemiegu.lt

Jaučiu, anokia čia paslaptis, kad jaučiu trauką didelę dvarams? Na, apleistiems, seniems, begriūvantiems. Drąsos užtenka ne vienai užeiti į vidų. Vienai nejauku.

Tai va, visai neseniai su Ruslanu Kondratjevu (fotografu) buvom Bartkuškio ir Nemėžio dvaruose. Ką ten darėm, galit perskaityti savaitraščio “Ekonomika.lt” šio pirmadienio numeryje. Apie Bartkuškio dvarą tai jau esu rašiusi. Jį rasite čia. Jame viskas kaip seniau, tik dar labiau apgriuvę. Parkas vis dar gražus ir maloniai nuteikiantis, medžiai pastorėję, alėjos kelia įspūdį. Vartai paramstyti pastoliais, o dvaras sėkmingai nyksta toliau. Vietiniai ten žalių vyno butelių primėtę, gi vynas dabar – populiariausias gėrimas kaime. Ever. Gi yra “Išdykėlės” vynas, kuris viso labo 5,29 kainuoja. Laka visi ir vargo nemato. Tiesa, džiaugsmo irgi.

Nuotraukos žemiau – Ruslano Kondratjevo.

1 (1)

2 (1)

4

5

6

Nemėžio dvare nesu buvusi iki šiol. Jį rasite čia. Dvarą kažkas saugo (nemačiau), yra ir juodas pusiau draugiškas šunelis, labai užkimusiai lojantis. Dvarui priklauso klėtis, arklidės (gal), oficinos pastatas ir pats dvaro pastatas su parku. Ką aš galiu pasakyti – kadangi dvaro būklė geresnė nei Bartkuškio, akiai vaizdas malonesnis. Vien ko verti aukšti aukšti laiptai, kuriuos apsiraizgę vijokliai? Įlindom ir į vidų – du aukštai, palėpė, daug laiptų perdangų, sovietmečiu ar anksčiau greičiausiai buvo mėlynos spalvos daug. Labai vėsus rūsys po dvaru ir dar du podėliai žemiau nei rūsys. Buvo tamsu, baisu ir šiaip – buvau tik ką po diplomo gynimo su suknele ir basutėm. Žemiau į mažuosius podėlius nesileidom.

Užėjus pasitinka užrašas “sveiki atvykę į vaiduoklių namus”. Ačiū vietiniams, nelegalius įsilaužėlius nuteikia “labai” maloniai. Justi stiprus degėsių kvapas, vėliau radom antrame aukšte ir gaisro pėdsakus. Vėl, matyt, ačiū vietiniams, vaiduokliams juk ugnies nereikia.

Dvaras ėmė kurtis 16 a. Valdė Radvilos, Sapiegos, Chodkevičiai, Oginskiai. Iki XIX a. pradžios dvaro rūmai buvo mediniai. Jeigu nemeluoja Vikipedija, dvaro rūmai statyti 1836. Tvirtinama, kad sunaikinta pusė parko alėjų ir perpus sumažintas tvenkinys tiesiant plentą Vilnius-Minskas. Barbarai nelaimingi, galėjo vingį padaryti. Dabar dvaras priklauso UAB “Labradoras ir Ko”, anie 2006 nusipirkę iš SEB žadėjo restauruoti ir kurti visokį kokį ten centrą. Bet va, nuo 2007 tylu ramu, o nuo 2009 kabo lenta “parduodu”. Matyt, grius viskas ir toliau.

Toliau ir vėl R. Kondratjevo nuotraukos.

11

21

841

51

61

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *