Perkam* butą. Aha, teisingai perskaitėt, perkam*. Skaityti bus čia daug ką, tad pasidarykite puoduką arbatos ir pirmyn drauge su manim.

Vakar vartydami senas nuotraukas su brangiausiu pasižiūrėjom, kad lapkričio pabaigoje bus lygiai penki metai nuo tos akimirkos, kai pirmą kartą pasvajojom apie nuosavą būstą, atradom, kur jis turėtų būti, pasibraižėm visą planą. Ir niekas neišdegė.

Tada kokius metus vis sakėm sau, kad metas taupyti 15% dydžio pradiniam įnašui. Kaip sutaupyti pradiniam įnašui, galite perskaityti Evaldo bloge. Bet vis kažkas nutikdavo, kur sutirpdavo visos santaupos. Paskutinis mūsų susitarimas buvo panašiausias į realų: grąžiname po truputį visus menkučius įsipareigojimus ir kas mėnesį sumą, kurią tekdavo sumokėti, dedame į kiaulę taupyklę.

Ir jau kai tvirtai nusprendėme, atsirado pasiūlymas, kurio laukėm**. Kalbu apie Arvydo Avulio vadovaujamos „Hanner” statomus projektus ir paslaugą „Rent to Buy”. „Hanner” nusprendė, kad metas ištiesti pagalbos ranką žmonėms, kuriems vienu metu nuomotis būstą ir kaupti papildomas lėšas pradiniam įnašui yra per sunku. Pvz., mes skaičiavome, kad pradinį įnašą būtume sukaupę per penkis metus, per kuriuos turėjome ir nuomotis, ir atsidėti pinigų, o kas mėnesį bendra suma būtų tokia, kokią „Rent to Buy” atveju tektų mokėti tik du metus.

1. Pasidomėti sąlygomis

„Rent to Buy” – taip vadinasi pasiūlyta paslauga. Jos esmė – du metus gyveni perkamame būste ir jį nuomojies, šitaip sukaupdamas reikalingų 15% pradinio įnašo. Po dvejų metų keliauji į kurį nori banką, išsirenki tinkamas finansavimo sąlygas, gauni paskolą ir būstą perki, moki įmokas bankui ir gyveni toliau.

Kabliukų, žinoma, yra. Pavyzdžiui, pasinaudoti paslauga negalima tuo atveju, jei bankas neišduoda garantinio rašto. Pastarasis reiškia tą, kad jei šiandien turėtumėte 15% dydžio reikalingą pradinį įnašą, jums būtų išduota paskola būstui pirkti. Toks „Hanner” reikalingas norint įsitikinti, kad esat mokus klientas. Be to, du metus laukia siaubingo (nemeluoju, tikrai) dydžio nuomos įmokos. Jos kone dukart didesnės nei paskola, kurią teks mokėti po dvejų metų bankui.

Found on cdn.home-designing.com
Found on cdn.home-designing.com

Be to, priklausomai nuo to, kokį būstą pasirinksit, teks laukti arba kol jis bus įrengtas, arba įsirengti pačiam. Nuomos laikotarpiu negalėsite gauti parkingo vietos ar sandėliuko. Ir jei per dvejus metus „Hanner” pareikš pretenzijų, kad vėluojate mokėti nuomą ar komunalinius mokesčius, nuomos sutartis su jumis gali būti nutraukta vienašališkai.

Ir, galiausiai, perkant butą „Rent to Buy” būdu jis pabrangsta keliais tūkstančiais eurų palyginus su tuo, kiek jis kainuoja turint pradinį įnašą. Tokia šanso gauti savo būstą ir susikaupti pradinį įnašą jame gyvenant kaina.

2. Susiplanuoti būstą

Mes buvom tvirtai nusprendę, kad perkam/bandom, todėl tų sąlygų neišsigandom. Tad iš siūlomų projektų išsirinkome patinkančius būstus ir pasiskambinome į „Hanner”, susitarėme dėl butų apžiūros.

Rinktis galėjome tik iš pirmojo aukšto. Matyt, išparduotu butus pirmame aukšte visuomet sekasi sunkiau, tad juos ir nuspręsta pasiūlyti kaip masalą potencialiems pirkėjams. Kadangi mano antra pusė užaugo pirmame aukšte, o aš apskritai esu vaikas iš kaimo, mums pirmas aukštas nepasirodė trūkumu.

Iš trijų apžiūrėtų butų vienas buvo per tamsus, kito langai žiūrėjo į vidinį kiemą. Na, vidinis kiemas dar nebūtų taip blogai, jei ne ant žemės gulintis atviras balkonas, į kurį įlipti, įmesti ką tik nori galėtų net mažiausias pyplys. Tad šis butas buvo toks iš bėdos, tačiau širdis labiausiai linko prie trečio, 6 kvadratiniais metrais didesnio.

Found on google.lt
Found on google.lt

Dar rinkdamiesi skaičiavome taip, kad būstą ateityje būtų galima perdaryti. Nors vaikai yra paskutinis mums rūpintis dalykas (ar net dar blogiau), vis tiek žvalgėmės tokių namų, kuriuose esant reikalui galėtume pastumdyti sienas ir įrengti vaikų kambarį. Tad mažesnysis butas buvo toks labai labai iš bėdos, didesnysis turėjo tris langus. Automatiškai tai reiškia ir tai, kad ateityje bus galima atskirti tris erdves.

Tiesa, iš karto apžiūrėti labiausiai rūpinčio būsto negalėjom. Pasirodo, jame statybininkai buvo įsirengę medžiagų saugojimo sandėlį ir raktai nuo buto buvo pas juos, tad apžiūrėjome panašų.

3. Pasikalbėti su banku

Po buto apžiūros galima daryti dvejopai. Jei atradot kažką, kas patinka, galite prašyti iš karto rezervuoti būstą. Rezervacija yra 5 darbo dienoms – tiek laiko turite aplankyti bankus ir gauti iš jų garantinį raštą.

Kol kas „Hanner” dirba su dviem – DNB ir „Swedbank” – bankais. Mes butų nerezervavome, nusprendėme, kad nieko per kelias dienas neprarasim, ir apžiūrėję tai, kas rūpėjo, keliavome kalbėtis su banku. Kadangi „Swedbank” užimtumas buvo labai didelis, iš karto sukome į DNB.

Iš karto galiu perspėti, kad kiek kalbėjausi su bičiuliais, kurie pasinaudojo „Rent to Buy” pasiūlymu ankstesniais projekto etapais, visi sakė, kad DNB šito projekto purtosi. Mums paskambinus buvo pasakyta, kad jie tikrai dirba, tad užsirašėm į susitikimą su privačių klientų vadybininke. Visgi, matyt, reikėjo klausyt patarimų, mat įspūdis buvo nekoks.

Found on theultralinx.com
Found on theultralinx.com

Aišku, mano kolega Paulius, finansų ekspertas, sako, kad banką reikia rinktis pagal sąlygas, ne pagal „fainumą”, bet pirmasis susitikimas paliko ganėtinai blankų įspūdį. Nepaisant to, kad bankas skelbėsi dirbantis su „Rent to Buy” projektu, į mane ir brangiausią buvo žiūrėta labai atsargiai, galiausiai skaičiuotuvu paskaičiuota apytikslės mūsų galimybės ir atsakyta neigiamai.

Paašarojusi paklausiau kolegų raginimo sukti į „Swedbank”. Tik, kadangi eilės ten nemažos, pasiprašiau kolegos pasidalinti „Swedbank” Būsto centro vadybininkės Justinos, pas kurią jis taip pat ėjo prašyti garantinio rašto, kontaktais. Įspūdžiai – kaip diena ir naktis. Jei DNB atrodė atsargiai nusiteikęs visos „Hanner” idėjos atžvilgiu, „Swedbank” tiksliai žinojo, ką daro ir kodėl daro, užpildė visus duomenis, užsirašė įsipareigojimus, jų pabaigą, kitas detales.

Po trijų dienų sulaukiau Justinos skambučio, kuriame ji patvirtino, kad bankas gali išduoti mums garantinį raštą svajonių būstui, ir ji jį gali išsiųsti nors dabar pat man elektroniniu paštu. Tobula!

4. Apsižvalgyti dar kartą

Kai jau garantinis raštas, kuriame parašyta, kad bankas suteiktų paskolą jei turėtume 15% pradinį įnašą, rankose, galima skambinti būsto vadybininkams apsižvalgyti dar kartą.

Šįkart paprašėme aprodyti konkrečiai tą butą, kurio norime, tad vadybininkė gavo raktus ir užėjome į tikrą sandėliuką: plytelės, veidrodžiai, durys, klozetai ir kitkas – visko ten yra. Vaizdu likome patenkinti, o tam, kad geriau susidarytume erdvių įspūdį, vadybininkė mums aprodė ir analogišką butą antrame aukšte. Skirtumas tarp pirmojo tik tas, kad vidinės sienos pirmame aukšte mūrinės, vienos plytų eilės, o antrame – gipso kartonas. Ir balkonas pirmame aukšte įstiklintas ir rakinamas, o antrame – atviras.

Sukirtome rankomis, palikome jai garantinį raštą, o ji atsiuntė mums susipažinimui būsto nuomos taisykles, būsto priežiūros taisykles (nes namas garantinis, šviežias, B energetinio efektyvumo klasės, tad prižiūrėti reikia atitinkamai), būsto apdailos taisykles ir susitarėme, kada ateisime pasirašyti nuomos sutarties.

c4d10336ee7a51f69c8a5ef1e748e47e

Beje, kalbant apie banko garantinį raštą, „Hanner” pagal nutylėjimą taiko maždaug 5 tūkst. Eur paklaidą, tad jeigu iki svajonių būsto jums banko garantiniame rašte trūksta maždaug tiek, galite drąsiai eiti kalbėtis. Vėliau tiesiog pasirinksite, ar trūkstamą sumą išskaidyti per nuomos įmokas, ar, jei trūks lėšų vėliau imant banko paskolą, susimokėti papildomai.

Be to, mokėti už butą visada galima daugiau ir galima greičiau sukaupti tuos reikalingus 15%.

5. Dalinė ar visa apdaila

Ar minėjau, kad mes nusprendėme rinktis butą su daline apdaila ir įsirengti jį patys? Ne? Tai štai.

Kiekvienas veiksmas bute ar kiekviena varnelė didina jo kainą. Pavyzdžiui, mes išsirinkome 48,55 kv. metrų dydžio butą, jam ECO apdailos variantas kainuotų po 175 Eur kvadratiniam metrui. Toks apdailos variantas reikštų, kad būtų įrengta vonia (plytelės iki pusės sienų, grindys, vonia, klozetas, kriauklė), pakabinti šviestuvai, įstatytos durys, palangės, paklotos laminato grindys. Visa tai kainuotų 8.300 Eur.

Mes skaičiavome ir vienaip, ir kitaip, bet kai šeimoje yra statybose gabių žmonių, mokančių viską nuo A iki Z, rinktis siūlomo tipinės apdailos varianto, net ir pigiausio, neapsimoka. Netiko mums ir tai, kad pasirinkus „Hanner” daromą apdailą į būstą mums būtų pavykę įsikraustyti geriausiu atveju tik gruodį, o realiausiu variantu tik kitąmet.

Found on etc.piktureplanet.com
Found on etc.piktureplanet.com

Priklausomai nuo to, koks apdailos variantas pasirenkamas, skiriasi sumos, įmokamos į „Hanner” sąskaitas iš karto. Pasirinkus dalinę apdailą depozitas yra 2 mėnesių nuomos dydžio. Tačiau mokėti nuomą reikia pradėti nuo pat tos akimirkos, kai gaunami buto raktai, nesvarbu, kad jis dar nėra tinkamas gyventi.

Jei pasirenkate butą su apdaila, priklausomai nuo apdailos varianto, reikia sumokėti nuo 3 mėn. nuomos dydžio depozitą ir nuoma mokama bus nuo tos akimirkos, kai įsikraustysite į butą. Tiesa, ne viską „Hanner” spėja laiku. Pavyzdžiui, kolega, kraustęsis į Bajorų kalvas, buto raktų laukė kone tris mėnesius, kitam kolegai priartėjus įsikėlimo terminui reikėjo dar mėnesį luktelėti.

butai

6. Kaip viskas atrodo vėliau

Mes savo buto raktus turėtume gauti jau lapkričio pirmomis dienomis. Šitomis dienomis važinėjame po „Senukus”, „Ermitažą”, „Moki veži”, naršom internete interjerus, skaičiuojame kainas, kvadratūrą, deriname spalvas. Visi darbai bus pradėti vos tik gausime raktus.

Pirmiausia reikėtų įsirengti vonią. „Hanner” tam duoda keturis mėnesius, o kai vonia būna įrengta, joje atliekami bandymai, įsitikinama, kad niekas niekur nedrėksta, nešlampa ir viskas gerai, tada jau oficialiai leidžiama gyventi. Mes gi optimistiškai planuojame butą tinkamu gyventi paversti per mėnesį.

Kolegos, įsikėlę į toliau nuo centro esančius rajonus, minėjo, kad ne viskas „Hanner” tiko iš jų pasirinktos apdailos. Pavyzdžiui, vienas kolega pasirinko tamsias duris, tačiau vėliau paaiškėjo, kad „Hanner” tai ne itin tinka ir patinka, mat po poros metų nuomos, jei jie buto nepirktų, su tokiomis tamsiomis durimis jį esą būtų sunku parduoti. Aš gi pradžioj svajojau apie kobalto mėlynumo plyteles vonioje ant grindų ir virtuvėje, tačiau kai savo norą išsakiau „Hanner”, nesulaukiau nė priekaišto. Mums buvo paaiškinta, kad apribojimai taikomi tik tiems, kurie renkasi iš tipinės apdailos variantų, mat kiekviena įdomesnė užgaida gali sutrikdyti tiekimo grandinę ir butą bus vėluojama įrengti.

Kai viską daraisi pats, tai, svarbiausai, būk malonus, negriauk sienų. Jas griaunant, beje, „Hanner” skaičiuoja atitinkamai didesnį depozitą, mat įsivertina, kiek kainuos atstatyti jas į pradinį buto planą.

7. Nuoma, 15% ir kiti reikalai

Būsto nuomos taisyklėse nurodyta, kad iki kiekvieno mėnesio 6 dienos yra sumokama numatyto dydžio nuoma.

Kiekvieną mėnesį „Hanner” nurašo nuomojamų butų skaitliukų rodmenis ir atsiunčią sąskaitą, tad per tris dienas privaloma sumokėti komunalinius mokesčius.

Po dvejų metų į banką keliaujama su išrašu iš „Hanner”, kuriame parodyta, kad jau susimokėjote 15% ar daugiau savo būsimo būsto vertės. Kadangi pradžioje įmokate 2-3 mėn. dydžio depozitą, tiek pat laiko turite nuomos pabaigoje deryboms su banku, tinkamo finansavimo paieškoms, o jeigu dar ko trūksta, ir reikiamos sumos susikaupimui ar pasiskolinimui.

8. Kas laukia mūsų?

Kaip ir minėjau, jau šiandien žvalgomės po statybinių medžiagų parduotuves, baramės dėl to, kaip turėtų atrodyti namai.

Artimiausiu laiku mano bloge bus daugybė nuotraukų, kaip įsirengti butą, apie tinkamų statybinių medžiagų paieškų sunkumus, apie mūsų atradimus, padarytas klaidas ir tai, ko iš jų pasimokėm. Galbūt, sakau, pravers tokiems pat žaliems NT ir būsto rinkoje, kaip mudu.

* rašau „perkam”, nes tą ir esame nusiteikę daryti. Techniškai ateinančius dvejus metus būsime „Hanner” nuomininkai.

** pirmą kartą „Rent to Buy” trejuose NT projektuose „Hanner” pasiūlė 2015 m. pavasarį, tada tik pasvarstėme apie šią galimybę ir, kai pagalvojom, kad reikia naudotis proga, butų norimame projekte nebeliko.

26 thoughts on “Perkam butą su „Hanner“ siūloma „Rent to Buy“ paslauga”

 1. Sveikinu su pirkiniu! Mano brolis irgi norėjo pasinaudoti nuomos paslauga, bet išsigando pabrangimo, o kadangi ilgai taupė tai nusipirko be nuomos ir su apdaila. Tai va tą apdailą dabar ir keikia, nors dar tik kelias savaites gyvena (prie Panoramos nauji namai). Tai ko gero įsirenginėti patiems bus smagiau, ir bent jau nebus to jausmo „šitiek už parketą sumokėjom, o čia…” :)

 2. Ačiū! Ir, vadinasi, su tavo broliu kaimynai būsime :) Nes pasiėmėm ten pat – prie Panoramos. Ir labai viliuosi, kad tu esi teisi ir iš tiesų patiems įsirengti bus ne tiek galvos skausmas, kiek kažkoks bent menkas kūrybinis džiaugsmas :)

 3. Sveikinu ir aš, turėside daug „linksmo” laiko kol viską įsirengsite ir tapsite „banko nuomininkais” :)

 4. ačiū! tikiu, tikrai tikiu :D kol kas negąsdina remontas ir kiti reikalai, bet, matyt, gąsdins :)

 5. Dina, ačiū už tokį išsamų pasidalinimą. Esu viso šio proceso pradžioje, ir būčiau labai dėkingas už tos nuostabios Swedbank vadybininkės Justinos kontaktinę info. Mano tel: +370xxxxxxxx. Labai dėkui.

 6. Sveiki :) o sakykite, kur garantas, kas po 2 dvieju metu bankas vis dar duos paskola? O jei nebeduos? Kas tada?? Mes ir svarsyome si varianta, bet klaustuku aibe:(

 7. Sandra, garantas yra jūsų pačių pastangos :) Bent mes per visą laiką ėjome dar kelissyk į banką tikrintis, ar viskas tvarkoj su pajamomis, ar reikia kažkur daugiau pasistengti, ar tebegauname paskolą. Matyt, derėtų tiesiog aktyviai didinti turimas pajamas ir konsultuotis su banku :) Tačiau atsakant į Jūsų klausimą – garanto, kad po dvejų metų bankas duos paskolą, nėra. Tad nesėkmės atveju turėtumėte tiesiog du metus LABAI brangios nuomos.

 8. Dina, ačiū už tokį išsamų įrašą :) Pati mėtausi, kuris variantas geresnis, bet remontams pasidaryti taip pat reikia nemažos sumelės. Tai mano planas kol kas pasitaupyti ir palaukti, kol pirmieji Rent to Buy pirkėjai/nuomininkai pasisakys žiniasklaidoje :)) Mano aplinkoje nėra nė vieno, kuris pirko su šia paslauga, buvo naudinga paskaityti.

 9. Miela Dina, is tikruju butu labai idomu suzinoti – kiek gi ta „labai brangi nuoma” siekia i menesi?:) galbut galetumete atsayti i mano email, jei nenorite viesinti skaiciu.. dekoju Jums is anksto!

 10. Julija, kiekvieno buto atveju skirtingai, Hanner, beje nurodo, kiek kainuos butas su išperkamąja nuoma prie kiekvieno šituo būdu parduodamo projekto :) Mes konkrečiai du metus kas mėnesį mokėjom po 574 eurus. Iki tol nuomai skirdavome po 300 eurų per mėnesį. Žinant dabartines nuomos kainas atrodo juokinga, bet suma mums tikrai nemenka būdavo :)

 11. O kokio dydzio Jusu butas ir kiek kainavo ? Ar Hanner duoda kokia nuolaida, ar nelabai ?

 12. Gal galit duoti kokiu patarimu del pozeminio parkingo ir sandeliuko ? Ar sandeliukas reikalingas ?

 13. Tony, mes turim 48 kvadratų butą, kainavo 91k. Su paskola gausis virš 100k. Nuolaidų galima tikėtis, bet žinant, kad butus čia šluote šluoja, greičiausiai, jų nebus. Požeminis parkingas yra tikrai būtinas, nes nėra kur statyti automobilių aplink – visur ženklai sustoti ir stovėti draudžiama. Sandėliukas – priklausomai nuo to, ar esat kaupikas. Mes turim, bet mes nuolat krapštomės garaže ir t.t., tai daug daiktų ten susidedam.

 14. Dekui uz greita atsakyma. Kazkur Jusu bloge skaiciau, kad geriau vengti „traukinio” tipo butu isplanavimu. Ka cia turejot omenyje – ilgus ir siaurus didesnio ploto butus ir kodel ?

 15. Susidaro toks ispudis, kad Hanner tuos butus priduoda su maziausiai isbaigtus dalines apdailos butus palyginus su kitomis nekilnojamo turto firmomis. Bent jau sutartyje jie stipriai akcentuoja, ko nedaro, vietoj to, ka pasizada padaryti ? Ar taip ir yra ?

 16. Tony, manyčiau, dalinė apdaila visur yra dailinė. Hanner atveju mes tikrai negalėjome skųstis tuo, ką gavome. Kitų kompanijų dalinių apdailų neapžiūrinėjome, todėl tikrai negaliu lyginti. Ir sutartyje kažkaip neįsiminė momentas apie nedarymą vietoje pažado padaryti. Manyčiau, jos turinys yra derybų klausimas, o ne konstanta.

  Kalbant apie „traukinio” tipo butus, turėjau minty tuos, kurių plotis yra sąlyginai nedidelis, ilgis – labai didelis, o langai tik ant vienos sienos. Pirmiausia tokiame bute reikės spręsti ventiliacijos problemas, nes išvėdinti tokį butą natūraliai sunku. Antra – tamsiajame gale degs šviesa net ir dieną.

 17. Beje, galite rinktis Hanner daromą minimalią apdailą. O namo baigtumas įregistruojamas kone po metų nuo apsigyvenimo jame. Bent mūsų ir kaimynų atveju taip buvo.

 18. Man atrodo, kad jie su visais gyventojais sudaro sutarti, kad aldaila turi buti padaryta ne veliau kaip po 156 dienu. Nes niekam nebus aplinkui malonu, jei dulkes ir triuksmas is irengiamo buto sklis kiaurus metus.

 19. O kuris Jusu butas sio namo auksto plane sio psl. virsuje ?

 20. Kaip tik ieskojau informacijos, nes svarstome tokiu pat budu pirkti buta. Sakykite, ar apdailai jau naudojote savo sukauptas lesas ar galima imti paskola?

 21. Egle,

  nepasakysiu, kaip geriau, tačiau mes naudojome savo lėšas ir apdailą darėmės savo jėgomis. Šiandien galbūt svarstyčiau paskolos pasiėmimą ir apdailos patikėjimą tiems, kurie išmano, ką daro.

 22. Laba diena Dina turiu klausima eigu man yra per brangu pirkti ju pasiūlytų būtų yr aš issirekau savo namą arba butą yr ne turiu pradinio inaso ar galima būtų susitarti taop pat padaryti su isperkamaja nuoma. Ačiū

 23. Sveiki, Inga,

  visada viskas priklauso nuo statytojo norų ir pageidavimų. Aš ieškodama sau kito nekilnojamojo turto buvau gavusi pasiūlymą pradinį įnašą išmokėti per tris kartus per tam tikrą laikotarpį. Kiti gi siūlo su pabrangimu mokėti tą pradinį įnašą jau gyvenant bute. Treti – vis dar teikia tą R2B paslaugą. Greičiausiai, jeigu NT nėra itin patrauklus, sunkiai parduodamas ir pan., statytojas sutiks, kad pradinį įnašą sumokėtumėte dalimis. Jeigu išsirinktas NT yra patrauklus, perkamas ir t.t, greičiausiai, deja, teks taupyti pradinį įnašą ir pirkti tik tada. Žinant, kad dabar rinka kaista ir tikrai viskas yra smarkiai perkama, tikėtina, kad retas pardavėjas sutiks dvejiems metams ar ilgesniam laikui užsišaldyti projektą ir laukti, kol pasirašysite su banku sutartį bei sukaupsite pradinį įnašą.

 24. Sveiki, o ar bandėt derėtis su Hanner dėl buto kainos? Gal pavyko nusiderėti? Nes dabar su tokiom kainom ir euriboru tikrai turėtų nuleist bent jau 7-10 proc nuo buto kainos.

 25. Sveiki! Butas pirktas 2015 metais, tai tuomet situacija buvo kitokia nei dabar :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *