Kai keliaujame po apleistus pastatus, mane apima dviprasmiški jausmai. Viena vertus, viduje spurda toks jauduliukas, o po kraują pirmyn atgal keliauja adrenalinas, kita vertus, visada labai gaila tų vietų, po kurias lankomės. Kartais dėl to, kad šeimininkai jomis nepasirūpino (tarkim, kavinė „Vėjas“ Molėtų plente ar apleisti garažai Vilniuje), kartais dėl to, kad vandalai be gailesčio ir sąžinės graužaties sunaikino viską, ką rado. Ir, kas svarbiausia, be tikslo.

Viena tokių vietų – Elektrėnuose esantis atrakcionų parkas, vadinamas „Vaikų pasauliu“. Į jį sukome lyg tarp kitko, mat aplankę vieną apleistą mokyklą supratome, kad laiko yra, o Elektrėnai – visai netoli. Bičiuliai atrakcionų parke buvo lankęsi prieš pusmetį ir sakė, kad išties – atrodo viskas gana neblogai.

Tiksliau, atrodė. Mat kai įžengėme į parką, mus pasitiko išdaužyti stiklai, išlaužyti stendai ir t.t. Grafičiai, sakykime, senas reikalas, bet, pavyzdžiui, kasos – visos be langų, viskas sėte nusėta stiklo duženomis. Ir, kas keisčiausia, visiškai šalia atrakcionų parko – policijos komisariatas.

Elektrinė ir užtvanka

Jei prisimintume istoriją, Elektrėnai – visiškai dirbtinis sovietiniais laikais įkurtas miestas pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Kauno. Tie, kas važiuoja į Vilnių iš toliau, neretai sustoja greta Elektrėnų atidarytame naujame „Statoil“, o sena daina apie Elektrėnų žiburius (ši daina yra ir miesto himnas) primena, kad šio miesto kaminai, priklausantys šiluminei elektrinei, matosi iš labai toli.

Miestas įkurtas 1960 m. Tam, kad atsirastų šiluminė elektrinė, buvo užtvenkta Strėvos upė, užlieta pora kaimų, o vėliau pradėtas statyti betono miestas, kad elektrinės ir elektrinę aptarnaujantys darbuotojai turėtų kur gyventi su šeimomis. Viename šaltinių, kuriuos skaičiau rengdama šį tekstą, radau, kad kai elektrinės darbuotojų sumažėjo, pasikeitė gyventojų kartos, pasikeitė ir gyvenimas mieste. Jei anksčiau visi vieni kitus pažinojo, dirbo vieningai ir vieningai rūpinosi miestu, dabar visi gyvena kur kas uždariau.

Elektrėnuose tuomet buvo pastatyta ne tik elektrinė (galbūt turėčiau sakyti atvirkščiai?). Atsirado ledo rūmai (todėl Vikipedijos puslapyje tarp Elektrėnų žymiausių žmonių tiek daug ledo ritulininkų), jachtklubas, daug kitų reikalų, tarp jų – ir atrakcionų parkas.

Dideli planai

Esminė detalė, matyt, ta, kad Elektrėnai pradžioje buvo kurti kaip miestas, pavaldus Trakų rajono savivaldybei. Deja, pastaroji buvo tuščiomis kišenėmis, todėl ilgainiui miestas ėmė skursti, objektai apžėlė samanomis, sienos pajuodo.

Dabar Elektrėnai savarankiškas rajonas ir nauja valdžia turėjo žiauriai daug planų. Vienas tokių – Energolendas. Apie jį Elektrėnai prabilo dar 2004 m. Jei kas neprisimenate, tai tie patys metai, kai Lietuva stojo į Europos Sąjungą. Aš per daug nesiplėsiu (plačiau rasite čia), kiek ir ko turėjo būti čia pastatyta, tik priminsiu, kad projekto pabaiga buvo numatyta 2008 m.

elektrenu-vizija

Maždaug taip turėjo viskas atrodyti. Čia ištrauka iš futuristinės vizijos, pateiktos 32 puslapių buklete apie Elektrėnų gyvenimą. Ir šis projektas net buvo įtrauktas į sėkmingai įgyvendinamų sąrašą.

Kaip bebūtų – prabėgo 12 metų ir ten, kur turėjo kurtis nauji reikalai, neatsirado nieko. Absoliučiai. Aplink atrakcionų parką sužėlė medžiai ir krūmai, teritorija apaugo žolėm, o pučiat stipriam vėjui girdėti, kaip liūdnai girgžda metalinės konstrukcijos.

Tikrinusiems nerūpėjo

Į atrakcionų parko teritoriją lipame per tvorą. Pastaroji daugelyje vietų padaryta „patogesne“ prašalaičiams, tad tiesiog naudojamės svetimu darbu. Išlendame palyginus netoli pagrindiniu vartų, ten įrengtos savotiškos kasos. Pavasarį jų langai dar buvo sveiki, dabar gi – liūdna žiūrėti.

3

Apie atrakcionus nėra daug ką kalbėti. Visi jie surūdiję, girgždantys ir, atrodo, naudojantis ims ir sulūš arba išsiardys dalimis. Tiesą sakant, vienas tokių atvejų ir buvo prieš pat uždarant atrakcionų parką: linksmieji kalneliai „JetStar“ ėmė ir užstrigo pačiame viršuje. Sulėkė visos gelbėjimo tarnybos, tačiau galiausiai atrakcija baigėsi linksmai.

16

18

21

Mano brangiausiasis, peržiūrėjęs tądien kalną Youtube vaizdo įrašų su analogiškais „JetStar“ atrakcionais, pastebėjo, kad jeigu jie būtų laiku sutepami, problemų būtų buvę kur kas mažiau. Mat stebint mūsiškį akivaizdžiai matyti, kad bėgiai – surūdiję, o žvelgiant į užsienio jie blizgėte blizga.

Ir toks aplaidumas akivaizdu visur. Pačiame teritorijos centre – dar vieni mūriniai kasų pastatai. Anksčiau šie buvo užrakinti ir vandalams nepasiekiami, tačiau dabar – išdaužyti ir nusiaubti. Ten radome atrakcionų parko techninės priežiūros žurnalą, pildytą kone 30 metų. Didžiausias dėmesys jame – apžvalgos ratui (P.S.: gal žinote, kodėl kai kurie apžvalgos ratą vadina velnio ratu? Pačiai norėjosi taip rašyti, laiku save sustabdžiau).

1

6

9

Ir matant patikrinimų komentarus matyti, kad tiems, kas dirbo, buvo paprasčiausiai nusispjauti į trūkumus. Jie kartojosi po kelis mėnesius, buvo neištaisomi, galiausiai – vieną sutaisius tuoj atsirasdavo antras gedimas. Galiausiai ėmė gesti apžvalgos rato stabdžiai, pavaros ir pan. Ir paskutiniai keliolika patikrinimų sąsiuvinio lapų – tiesiog įrašai „Patikrinta“ ir padėtas parašas su prirašyta data. Kitaip tariant, tam, kas tikrino, paprasčiausiai buvo nusispjauti.

Automobilių savartynas

Greta „JetStar“ atrakciono – valdymo pultas. Pastarasis dar tikrai įdomus, tačiau jau išplėštas, o metaliniame namelyje ne vieną lizdą įsirengusios vapsvos. Greta – atrakciono traukinukui skirtas angaras, vis dar atsiduodantis tepalais. Jis įrengtas taip, kad būtų galima pasiekti traukinuko dugną ir prireikus suremontuoti.

Greta – „Muzikinio angaro“ atrakcionas. Pastarasis ištaškytas, jame randame ir rūkančius vietinius paauglius. Įdomi detalė ta, kad prieš pusmetį draugai besilankydami pajudino vieną iš valdymo pulto svirčių ir, sako, užsidegė visos lempos, šviesos ir t.t. Spruko lauk, bet, jei tai tiesa, negi Elektrėnų valdžia nesusimąstė išjungti, kaip jie sako patys, pavojingam daiktui elektros energijos tiekimo?

17

Galiausiai prie pagrindinių teritorijos vartų dar viena patalpa. Šioje, spėju, buvo rengiami vaidinimai, galbūt kažkokie uždari žaidimai. Ar žinote, kuo vietiniai pavertė ją? Liaudiškai tariant – šrotu. Pilna atsarginių detalių, buferių, sparnų, kapotų, ratų, padangų ir t.t.

22

Rimtai? Elektrėnų gyventojai, jūs rimtai? Geresnės vietos laikyti visam šūdui neradot?

Taip ir išėjome – nuliūdę ir nesupratę, kodėl vieta, turėjusi būti visos Lietuvos traukos objektu, pavirto kažkam šiukšlynu, kažkam vieta parūkyti ir šiaip, kažkokia vaikystės emocijų kapinėm. Egzotiškom fotosesijom toks parkas dar tinkamas, bet tiems, kurie ieško objektų, į kuriuos galima pasižiūrėti, čia užsukti visai nerekomenduoju.

Kadangi mano stacionarus kompiuteris šiuo metu yra perrašomas, nuorodą į albumą Flickr bei į video Youtube paliksiu iš karto, kai tik galėsiu prie jo prisėsti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.