Kol vėsta arbata po nuostabaus savaitgalio (nes buvo ir JapMeet, trečiasis šiemet (japoniškų automobilių gerbėjų susitikimas) prie Litexpo, kur vyko ir nowJapan festivalis) ir neblėsta viltys, kad pirmadienį pavyks išeiti į darbą, nors dėl kondicionierių patalpose, automobiliuose, ir milžiniško temperatūrų skirtumo peršalau, nusprendžiau, kad reikia įsiterpti į pasakojimų apie tyrinėjimus eilę ir greitai papasakoti apie nusivylimų seriją ieškant apleistų pastatų.

Kažkaip beveik ekspromtu sutarėm su bičiuliais, kad sekmadienį leidžiamės į kelią. Apsibrėžėm 150 km ribą aplink Vilnių, bet kryptį pasirinkti padėjo draugo užuomina, kad Kauno kryptimi yra nemažai apleistų pastatų. Viena, kita užklausa į „Google” paieškos laukelį ir nusprendėm, kad sukame į Prienus. Labiausiai domino likviduota Prienų specialioji mokykla, kurią prieš ketverius metus buvo nuspręsta perkelti į mažesnį pastatą, o keturaukštį palikti likimo valiai. Na, bent jau mes taip spėjom iš jau turimos patirties.

Kad nebūtų tik plano A, pasirinkome kelis atsarginius, todėl išėjo taip, kad iš Vilniaus per Mūro Strėvininkus turėjome keliauti į Birštoną, po to į Prienus ir galiausiai viską užbaigti Linksmakalniu.

Mūro strėvinninkuose laukė ištisinis nusivylimas. Ten gi buvo specialioji mokykla, kurią nusipirko dama ir iš pradžių mąstė apie senelių namus, vėliau – apie automobilių remonto dirbtuves, o finale pastatas liko stovėti parduodamas. Visgi užrakintas, įjungta signalizacija ir tuštutėlis. Apėjome ratu ir nuvažiavome toliau.

Birštone planavome aplankyti apleistą vandens ir purvo gydyklą. Apie ją skaitėme senokame Pamiršta.lt įraše, tačiau tikėjomės, kad situacija ten bus beveik nepakitusi. Pakito ir dėl to labai džiugu, nes smagu, kai tokie gražūs miesteliai kaip Birštonas gyvi. Cituoju Pamiršta.lt: savivaldybė dar 2009 m. nusprendė, kad reikia kažką daryti ir pusvelčiui pasiūlė nuomotis visą sanatoriją bei sklypą. Su tuo 2009 m. nesutiko Valstybinis turto fondas, visgi, matyt, ilgainiui planas pavyko.

Pasukome į Prienus ir ten likome nieko nepešę trečią kartą. Pasirodo, specialioji mokykla saugoma saugos tarnybos. Nors nieko blogo mes niekuomet nedarome, tiesiog pasivaikštome ir fiksuojame aplinką, teko suktis ir eiti iš kur atėjome. Jei turite galimybių aprodyti šią mokyklą ir leisti papasakoti jos istoriją mano bloge, parašykite!

Visgi važiuodami pastebėjome, kad viena gatvė kone visa vien iš apleistų pastatų. Stabtelėjome ir pasukome žvalgytis. Tiesa, jau iš tolo buvo matyti, kad įdomu nebus, greičiau, gaila. Pastatų languose žiojėjo skylės, skylių buvo net ir sienose, vienas iš trijų daugiaaukščių pastatų buvo visiškai be stogo – tarsi jį kas nors būtų tiesiog nukėlęs.

20160911_151208

20160911_151224

20160911_151345

20160911_152306

20160911_152338

Vėliau išsigūglinau, kad 1935-1939 m. Prienuose vyko karinio miestelio statyba. Buvo pastatytos kareivinės, valgykla, ligoninė, dvejos arklidės, maisto ir parašo sandėliai, trys gurguolės sandėliai, kalvė, dirbtuvės, skalbykla, maisto rūsys, ledainė, intendantūros sandėlis ir kiti pagalbiniai statiniai. Nemaža dalis pastatų buvo mediniai, todėl jie, greičiausiai, neišliko.

http://www.autc.lt/ nuotrauka
http://www.autc.lt/ nuotrauka

Sovietai čia taip pat buvo apgyvendinę savo karius, be to, kaip jau būdavo sovietiniais laikais, buvo pristatyta daugybė daugiabučių kariškiams, išsiplėtė ir karinio miestelio teritorija. Vienam iš daugiabučių 2012 m. turėjo būti paruoštas pritaikymo gyvenamajam daugiabučiui planas, bet, panašu, tas ne itin pavyko.

Vienas pastatytų viduje, matyt, buvo ypatingo grožio, nes už raudonų plytų fasado slepiasi rausvos sienos, arkos palei ilgą koridorių ir t.t. Deja.

20160911_151859

20160911_151959

20160911_152146

Ant raudonojo plytų pastato durų apvadų kai kur išlikę originalūs balti apvadai, tačiau tik kai kur.

20160911_151751

Visuose pastatuose – vien plytgaliai ir šiukšlės. Reikia žiūrėti, kur koja statyti, kolonos daugelyje vietų suplonėjusios ir vos besilaikančios, kai kur pastatas išlūžęs kiaurai per kelis aukštus. Kol vaikščiojom ten aplink, iš vieno pastatų išbėgo du maždaug 9-10 metų berniukai. Neatrodo saugiai, bet Prienų savivaldybė kažkodėl pastatus palikusi tokius, atvirus, be jokios priežiūros. Užrašai, kad eiti griežtai draudžiama, ar kad čia tiesiog nesaugu, man labiau primena nusiplovimą nuo būtinybės kažką su šiais pastatais daryti.

Kaip bebūtų, kai būklė tokia, o viduje pilna vietos valkatų ir aplinkinių suneštų šiukšlių, nemačiau prasmės slėpti lokacijos pavadinimo. Daugiau nuotraukų – mano Flickr paskyroje. Ar verta aplankyti? Visiškai ne. Apie kitus objektus – kituose įrašuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *