Savo feisbuko paskyroje šiandien pasiklausiau visų 590+ žmonių, esančių mano kontaktuose, ką jie patartų iš dabartinės perspektyvos tiems, kurie dar mokosi ir tuoj mokyklą baigs. Nes pasakiau „taip” į klausimą, ar atvažiuosiu į savo mokyklą sausio pabaigoje. Ten, pasirodo, rengiamos karjeros dienos, tad mano užduotis bus pasikalbėti apie karjerą su tais, kurie dar tik rengiasi ją pradėti.

https://www.facebook.com/dina.sergijenko/posts/10211782693347972

Trumpai atsigręžiant atgal, pernai savo mokykloje po daugiau nei dešimtmečio buvau pirmą kartą. Pavasarį. Su „Lexus”. Nes aš žinau, kad kam kam, bet tokioms mokykloms, kurią baigiau pati, tikrai reikia knygų. Ir kuo daugiau. Nes lėšų joms įsigyti nėra, o neskaitančio žmogaus, mano akimis, žvilgsnis į pasaulį yra kur kas siauresnis. Iš viso šito gimė toks filmukas:

Pamenu, labai stipriai drebėjo kojos, nes kažkaip grįžti į savo mokyklą ir papasakoti, ko pasiekei, man atrodo labai sunku. Kai esi nedidelės mokyklos auklėtinis, kur mokytojai žino visas tavo meiles, pusę paslapčių, šeimą, matė kaip tu augi, prisimena išdaigas, ašaras, stiprybes ir silpnybes, sugrįžti atgal kažkoks nuogas. Ir visas tas storos odos auginimas dešimtmetį nė kiek nepadeda apsimesti, kad esi kažkoks kitoks ar pateptasis.

Aš savo mokykloje. Kalbu apie tai, kaip svarbu daryti tai, ką tikrai mėgsti. Lauros Nečiūnienės nuotr.

Ir man buvo iki ašarų gerai. Tik, labai keistas jausmas, aš pati kažkokia didesne jaučiausi. Fiziškai, ne morališkai. Tarsi Alisa Stebuklų šalyje, netyčiom būčiau išgėrusi kažkokio mane didinančio gėrimo ir išaugusi. Ir koridoriai, ir žmonės, ir sienos, ir langeliai visi – susitraukę kažkaip. Gal čia reiškia, kad paaugau? Ar tiesiog labiau išsitiesiau?

Žodžiu, šįkart mes kalbėsimės apie karjerą. Ir aš tikrai žinau, kad kai tau -niolika ir tu dar mokykloje, daugelis dalykų iš šitos perspektyvos atrodo visiškai kitaip nei atrodys dar po dešimties metų. O dar kai šalia mokytojai, perspėjantys apie laukiančias grėsmes, jei nesimokysi, tėvai, besitikintys, kad darysi garbę giminei ir kalsi šaibas, arba dar blogiau – kuriems nusispjauti, kad tau patinka visai kiti dalykai nei kad mokaisi ir pažymiai prasti dėl to. Arba visiškai atvirkščias variantas: kai visi tave nurašė, nes tu, sakykim švelniai, negabus. Ir viskas, ko iš tavęs tikimasi, kad tu kaip nors baigsi mokyklą. Aš žinau, kad net patys geriausi tėvai ir mokytojai norom nenorom metai iš metų kartoja tas klaidas. Jauti, būdamas mažu, kad kažkaip žiūri į tave kitaip, vertina, neklauso, nuvertina ir t.t. Nes kaip lakmuso popierėlis fiksuoji intonaciją, žvilgsnius, tembrą, dėmesį. Ir dar aiškiai sau galvoj neištaręs, kas vyksta, jau jauti, kad, blemba, į tave nežiūri rimtai. Arba iš tavęs reikalauja daugiau nei tu gali.

Tai priežastis, kodėl aš noriu sugrįžusi į mokyklą perduoti žodžius tų, kurie šiandien turi savo verslus, dirba sėkmingus darbus, arba nedirba visai, tų, kurie mokosi ir mokysis toliau, tų, kurie keliauja po užsienį, ir tų, kurie augina vaikus ir džiaugiasi ramybe kaime. Ir papasakosiu viską čia, kai tik surinksiu viską, kas man rūpi.

O šiandien noriu pasidalinti dalykais, kuriuos pati daryčiau kitaip, jei galėčiau grįžti į mokyklą. Tikiuosi, kad šitie patarimai iš mano, dabar jau dešimt metų dirbančios pagal specialybę, tačiau dukart metusios studijas, turinčiai kalną hobių ir nė vieno rimto, lūpų bus kažkam naudingi.

  1. Lankyčiau daugiau įvairių būrelių. Tiesą sakant, jų ir taip lankiau labai daug, bet paieškočiau daugiau tokių, kurie skatina kurti, moko naujų įgudžių. Nes tokie dalykai labai praverčia galvojant apie tai, kas tau labiausiai patinka ir ką tu norėtumei veikti ateityje. Aišku, veikiausiai tokie dalykai, kaip choras, šokiai ir pan. neįeis į tų „ateities profesijos” sąrašą, tačiau dėl jų bent jau būsite sveikesni ir laimingesni.
  2. Daugiau googlinčiau (aišku, Google tuomet, kai mokiausi, nebuvo, bet DABAR!) ir žaisčiau kompiuterinių žaidimų. Google man apskirtai yra raktas į viską, ko nežinau. Kiekvieną dalyką, dėl ko abejoju, kurio nesuprantu ir t.t. aš gūglinu ir tikrinu. Taip, tiesą sakant, sužinau šimtą kartų daugiau, susipažįstu su kontekstu ir… šita informacija man įlenda į galvą. O prie ko čia kompiuteriniai žaidimai, paklausit jūs? Nes yra kalnas tokių, kurie grįsti realiais įvykiais ir kurie praverčia kaip niekas kitas mokantis. Aš, pavyzdžiui, savo istorijos žinias gilinau žaisdama „Roma Total War”. Kadangi karai, sukilimai ir kiti dalykai ten vyksta taip, kaip vyko – tai buvo pats tas. Ir šitas nebūtinai galioja žaidimams. Yra daug knygų, kas susiję su dalyku, kuris galbūt ne visai patinka. Tokios knygos suteikia labai daug konteksto ir net pats sausiausias faktas pasidaro įdomus arba įlenda į galvą labai giliai.
  3. Eičiau dirbti vasarą arba važiuočiau į stovyklas, dalyvaučiau užsienio mainų programose. Dirbti, nes tik dirbant imi suvokti darbo rinką, išmoksti skaičiuoti, elgtis su pinigais, turi pagrindą po kojomis ir darbo patirties dar nė nebaigęs mokyklos. Reiškia, kai prireiks darbo studijuojant, jau turėsi ką pasakyti darbdaviui. O visos stovyklos praturtina patirtimis, išmoko savarankiškumo, padeda susirasti draugų toliau nei tavo kiemas, mokykla, kaimas, miestas. Mainų programos užsienyje moko abiejų dalykų iš karto. Todėl tik už. Ir esu labai dėkinga savo mokyklai, kad net dukart iš eilės turėjau galimybę gyventi Vokietijoje po daugiau nei 2 mėnesius. Tai padėjo vokiečių kalbą išmokti taip, kad net dabar, kai daugiausiai naudoju anglų, vokiški žodžiai ir viskas vis dar slypi pasąmonėje.
  4. Žiūrėčiau daugiau video užsienio kalba. Nesvarbu, apie ką, svarbu – įdomius. Nes šitai padeda į galvą sulįsti visai gramatikai, struktūrai, frazėms ir kitam, todėl kalbėti užsienio kalba sulig kiekvienu video tampa vis lengviau.
  5. Nelaikyčiau matematikos egzamino. Ir nelankyčiau daugelio dalykų, kurie man įdomūs, A lygiu. Nes tai, kas įdomu, mokytis galima ir ne mokykloje, o sėdint prie kompo ar skaitant knygas. O jeigu jauti, kad kažkokio dalyko tau nelabai reikės, arba jauti, kad tiesiog kažkas sekasi prastai, nes nejauti susidomėjimo tuo dalyku, ir tas dalykas nėra privalomas prasidėjus egzaminams – susimažink krūvį ir skirk jėgas tam, kas tau įdomu ar ko tau reikės stojant studijuoti ir pan. Matematiką čia konkrečiai miniu dėl to, kad kažkodėl susišvietus nusprendžiau išsilaikyti matematikos valstybinį, nors matematikos man nereikėjo absoliučiai visiškai niekur ir niekada.
  6. Neičiau studijuoti iš karto po 12 klasės, jei tik turėčiau galimybę. Nes patirtis parodė, kad kiek brandesnė galva studijose ir veikia geriau, ir padaro studijas lengvesnes. Geriau dirbčiau, keliaučiau, mokyčiausi kalbų, kaupčiau patirtį.

3 thoughts on “6 dalykai, ką daryčiau kitaip grįžusi atgal į mokyklą”

  1. Tikiuosi, kad kuo daugiau vaikų išgirs šiuos patarimus :)
    O pati, grįžusi į mokyklą, daugiau laiko skirčiau popamokinei veiklai. Gal tapčiau net mokinių tarybos dalimi?

  2. Aš grįžęs į mokyklą labiau ieškočiau savęs ir kas man patinka, tikrai nenumočiau ranka į karjeros konsultantus, nes jie tikrai turi kažkokių stebuklingų būdų išsiaiškinti, kas tau tinka!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *