Praėjusias kelias dienas praleidau gana giliai Suomijos Šiaurėje. Ne tiek giliai, kad miegočiau su poliarinėmis meškomis ir jų elniais, bet užtektinai giliai, kad rytą vakarą nematyčiau saulės, kad ji būtų pakilusi maždaug šešias valandas, o mėnulis šviestų kokias keturiolika valandų.

Nuostabus kraštas. Ir šitas mano pasakymas net ne itin tiksliai apibūdina tai, kaip ši šalis atrodo. Žinoma, visi laurai tenka gamtai, kuri neretai pristatoma kaip paskutinė vieta Europoje, kur galima pamatyti ją natūralią ir visiškai laukinę. Labai tikėjausi, kad pavyks pamatyti Šiaurės pašvaistę. Deja, nebuvo giedra – visą laiką tvyrojo savotiška dulksna, rūkas, oras buvo pilnas ledo kristaliukų, todėl, deja. Na, galbūt kitąsyk.

Visgi be visų akcijų ir atrakcijų, kuriose teko dalyvauti, parsivežiau nemažą įspūdžių, visiškai nesusijusių su automobiliais. Ir, noriu pabrėžti, Suomijoje buvau neilgai ir esu tikra, kad dalykų, vertų dėmesio ir lauktuvių vardo, yra kur kas daugiau nei kad aš išvardinsiu čia, tačiau čia yra mano patarimai iš to, ką spėjau patirti per viso labo kelias ir stipriai užimtas dienas.

1. Moomin Coffee

Šitai yra absoliutus mano numeris vienas ir absoliutus favoritas. Trumpa istorija tokia: prieš porą metų kažko skridau į Suomiją ar pro ją, pamačiau muminukus, nupieštus ant kavos pakelio, nusprendžiau, paragauti, mat užkliuvo skoniai: mėlynių ir šokolado su mėtom. Parsivežiau du pakelius ir vėliau graužiau nagus, kad tik du, nes kava labai patiko. Nieko, žinoma, iš pačios kavos nėra ypatingo: gana stambiai malta, sausa, vidutiniškai skrudinta – tipinis Paulig produktas. Juolab, ir gamintojas tas pats, kurio įprasto skonio kavų Lietuvoje per akis. Na, ir jos tikrai nėra tarp tų mano ypač mėgiamų.

Tačiau muminukai – vieni iš geriausiai pasaulyje žinomų Suomijos fikcinių herojų ir kavos, papuoštos jais bei specifinių skonių, niekur kitur neprieinamos, išskyrus pačią Suomiją. Todėl paragavusi kartą susižavėjau prieskoniu, kvapu, išvaizda ir šįkart keliaudama pasičiupau tikrai ne vieną pakelį. Beje, skonių yra įvairių, ne tik mano pamėgtų mėlynių ir šokolado su mėtomis – yra ir tradiciniai variantai. Ir, kiek suprantu, dabar jau galima jų užsisakyti internetu oficialioje trolių Mumių parduotuvėje. Tiesa, čia kava brangesnė, taip pat už siuntimą į mūsų šalis teks sumokėti 8,5 Eur, o Helsinkio oro uoste jos galite įsigyti už 5,95 Eur. Visgi, jei kava patiko, įmanoma jos įsigyti ir neišeinant iš namų. Ir ne tik jos, bet ir kitų reikalų, kas susiję su muminukais.

2. Tekšės

Nežinantiems – tekšės yra Šiaurėje miškuose plačiai derančios skanios, kvapnios, geltonos spalvos uogos, primenančios avietes, gervuoges. Tiesa, tik išvaizda. Žodžiu, šitos uogos yra tipinės Suomijos miškų gėrybės ir tekšes, angliškai vadinamas cloudberry, jie mėgsta su viskuo, visais padažais ir t.t. Todėl rekomenduoju pačiupti šių uogų stiklainėlį, rasti jų džiovintų, pasižiūrėti arbatų arba susirasti įvairių skanėstų, kur tekšės būtų naudojamos įdarams ar pan. Pvz., Fazer, kas yra Suomijos šokolado gamintojas, gamina visai neblogus saldainius su šių uogų įdaru, tad tokių dėžę nusičiupau kolegoms į darbą atnešti.

Tekšės. Lonely planet nuotr.

Beje, į priekį skrendant suomis, turintis verslo reikalų Lietuvoje ir vadovaujantis nekilnojamojo turto bendrovei, rodėl nuotraukas, kur su savo trimis vaikais renka tekšes greta savo kotedžo vidury Suomijos miškų. Pasak jo, čia tiek daug ežerų ir visko, tad kone kiekvienas suomis turi savo vasarnamius prie ežerų ir tikrai naudojasi proga prisirinkti miško gėrybių.

3. Laplandiškas sūris

Šito sūrio nebūčiau atradusi, jei ne originali vakarienė samių pašiūrėje. Samiai, jei ką, Laplandijos senieji gyventojai, keliavę drauge su elniais. Žodžiu, šio sūrio jie patiekė desertui. Ir, žinote, būna taip, kad skoniai, kvapai, garsai kartais ima ir nukelia kažkur atgal į praeitį? Tai va, mane tas sūris nukėlė į dienas, kai mama namie gamindavo tokio pat skonio nerealų sūrį.

Tad Laplandijoje jis pateikiamas ir karštas, tačiau galima jį džiovinti arba laikyti šaldytuve ir valgyti su kava, vieną ir t.t. Man originaliai jis buvo patiektas karštas, su lengvu padažu ir tekšių uogienės šaukštu. Tad parsivežkite šio sūrio ir pasigaminkite desertą: grietinėlę sumaišykite su šaukteliu cukraus keptuvėje, užvirkite, porcijomis supjaustykite sūrį ir sudėkite į užvirusį padažą, kad sūris lengvai išsileistų, patirptų. Tuomet traukite lauk, užpilkite šiek tiek pažado, įkrėskite šaukštą uogienės. Išprotėjimas, kaip skanu.

Vastavalo.net nuotr.

Dvi nuotraukas skolinausi, nes samių žeminėje nebuvo užtektinai šviesos tam, kad nusifotografuočiau viską gražiai. Tačiau tai yra trys dalykai, ką rekomenduočiau jums parsivežti iš Suomijos. Keliaujate ten dažniau arba turite atradę savo mėgiamiausius? Pasidalinkite komentaruose!

13 thoughts on “Keliaujate į Suomiją? Štai ką būtina parsivežti į namus”

  1. Oi, tuomet tikrai :) Ir prašau parvežti rekomendacijų man kitam kartui!

  2. Oi, šitą mačiau. Man skaitant visada kyla nevaldomas noras viską mesti ir leistis į tokias keliones, kažkodėl viską labai romantiškai įsivaizduoju :) Nors, matyt, po pirmo didesnio bangavimo romantika baigtųsi ties vaistais nuo pykinimo :)

  3. Vaistai yra geriami 2 valandas prieš išplaukimą, vadinasi tas rūpestis atkrinta. O kaip aš matau buriavimą ir kodėl buriuoju galima rasti mano bloge.

  4. Abipusiai smagu :) Turiu pastebėti, kad rašot taip įtraukiančiai, kad darbo metu vietoje rašomo straipsnio apie logistikos optimizaciją ekrane yra jūsiškis blogas. Taip ir būna, kai justi, kad žmogus mėgsta kažką ir apie tai rašo :)

  5. Vaje, čia būtų sunkiau. Turiu nebaisiai gražią ir smagią man istoriją iš tos serijos, kai būriuotojai, pristatinėję žygį ir jachtą baisiai norėjo parodyti žurnalistams, kaip kietai pavarys. Tai esu atsižegnojusi ilgam ir apie plaukimą kažkur į atvirus vandenis su jachta silpna ir pagalvoti :) Užtat skaityti, kaip tą daro kiti ir kodėl tai juos džiugina, man žiauriai smagu :)

  6. Surask pas mane straipsnį apie buriavimo stilius ir kitą, kaip pratinti savo antrą pusę buriuoti. Pakliuvot pas „kietą” lenktynininką, kuris daro didžiulę žalą buriavimo populiarinimui. Aš toj vietoj esu piktas, nes vienu kvailiu poelgiu priverčia žmogų bijoti buriavimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *