Švelniai tariant, aš esu dantų valymo maniakė. Tas neatėjo iš niekur: nuo vaikystės dantistės kėdėj praleidžiu tiek daug laiko, kad, spėju, nėra jokio kito specialisto, kuris mane pažinotų taip gerai, kaip mano odontologė. Galite tik įsivaizduoti, jei gaunu barti, kad dar nesirengiu gimdyti vaikų.

Long story short: sovietiniais laikais man niekaip nekrito lauk pieniniai dantys. Sveiki, geri, gražūs ir nors tu ką. Tąkart dantistė patepė visus dantis kažkokių tepalu, jie staigiai nujuodavo, susilpnėjo ir, aišku, iškrito. Bet pasekmės liūdnos, nes nuo tada ištisinės problemos su dantimis ir jų gedimais.

Palyginus visai neseniai turėjau ir porimtę operaciją, kur bėda buvo laiku pastebėta mano dabartinės odontologės, už ką jai ačiū iki pat dabar. Per prastai įdėtą plombą į žandikaulį nusileido infekcija, ėmė tirpti kaulas ir kai išlindo problemą indikuojantis pūlinys, jau turėjau maždaug 1,5 cm dydžio skylę žandikaulio kaule. Teko išgramdyti kaulą, kirpti danties šaknį, siūti ir t.t. Patikėkit, buvo žiauru.

Dar viena problema – minkštas emalis, dėl kurio vis atsiranda kokių pigmentinių dėmių. Todėl po ryškiaspalvių maisto produktų man būtina gerai išsiskalauti burną, o geriausia – išsivalyti dantis. Nes niekada nežinai, ar burokėlio raudonis kur nors nevirs nuolatiniu. Dantys trapūs, todėl jokių mega giga stiprių dantų pastų, o apie dantų balinimą galiu apskritai pamiršti.

Todėl, pavyzdžiui, visur vietoje cukraus naudoju saldiklius. Nes negaliu pakęsti to jausmo, kai po gėrimo su cukrumi atrodo, kad viso pasaulio apnašos atsirado ant tavo dantų. Ir dantis valausi ilgai, būtinai dukart, kartais ir triskart. Ir tai, kokią dantų pastą išspaudžiu ant dantų šepetėlio – man labai svarbu.

Ilgą laiką naudojau lietuviškas Ecodenta. Iš pradžių juodą balinamąją, kurią buvau tiesiog įsimylėjusi. Tuomet kažkada neradau juodos, nusipirkau įprastą su spanguolėmis (rodos). O visai neseniai BIOK Laboratorija surengė savo produktų, gavusių Ecocert Cosmos Organic ženklą, reiškiantį, kad produktai, pažymėti šiuo ženklu, iš principo yra ekologiški ir natūralūs. Pavyzdžiui, dantų pastose yra 99% tokių produktų. Kaip ten bebūtų, turėjau tiek darbo, kad išbėgti vidury darbo dienos į pristatymą negalėjau. Užtat BIOK Laboratorija maloniai nustebino atsiuntusi visą rinkinuką ekologiškų dantų pastų, kad galėčiau šias išbandyti. Tad iš karto sakau: pastas aš gavau iš gamintojo, bet, savaime aišku, įtakos mano nuomonei tas faktas ne itin turi (kartais atrodo, kad aš tiesiog išsirenku vien gerus dalykus).

Pakuotė ir jos turinys

Ekologiškas, naują žymėjimą gavusias, dantų pastas Ecodenta supakavo į rusvas, rodos, iš perdirbto pluošto (čia tik įspūdis, ne gamybos faktas) pagamintas maloniai liečiamas stačiakampes pakuotes. Ant kiekvienos – esminis produktas, kurio veikliosios savybės lemia ir tai, kam skirta dantų pastata. Papaja – balina, kokosai – saugo nuo ėduonies, druska – mažina dantų jautrumą. Viduje – įprastos švelniai čiuopiamo plastiko dantų pastos pakuotės. Vienintelis minusas mano akimis – per mažai apsisukimų dantų pastos kamšteliui užsukti, aš vis kažkaip jos sugebu neužsukti.

Kita vertus, turiu prisipažinti, kad aš – visiška pakuotės vergė. Realiai, galėčiau nusipirkti kažkokį produktą vien dėl to, kad jo pakuotė tokia, jog man linksta keliai. Ir mane visiškai pakerėjo nedidelė smulkmena: dantų pastos pakuotės vidus yra tokios spalvos, kokios spalvos esą turėtų būti ir pagrindinė veiklioji medžiaga. Papaja – žalia, kokosai – ruda, druska – mėlyna.

Skonis ir kvapas

Ankstesnės mano bandytos Ecodentos dantų pastos kone visos buvo su pipirmėčių aliejumi. Anas skaniai kvepia, suteikia marias gaivumo, tačiau tuo pačiu taip kanda į liežuvį, kad kartais valant dantis norėdavosi trypti kojomis. Naujosios dantų pastos tokio jausmo nebeturi (na, tik ta su druska dar kiek kanda į liežuvį, jos sudėtyje pipirmėčių aliejaus yra). Jos gerokai švelnesnės, visai neblogai putoja, palyginus su ankstesnėmis, lygiai tokios pat gaivios. O dantys po valymo – net gurgžda.

Verta atkreipti dėmesį, kad, pvz., balinamoji dantų pasta su papaja turi sudėtyje fluorido, tačiau su kokosais ir druska – ne. Todėl tik ant balinamosios dantų pastos yra perspėjimas, kad vaikams reikėtų naudoti žirnio dydžio pastos kiekį ir stebėti, kad šis nebūtų nurytas.

Poveikis

Išbandžiau visas iki vienos dantų pastas, tačiau mano dantys nepasižymi ypatingu jautrumu, todėl ryškiausias efektas, kurio galėjau tikėtis – po balinamosios dantų pastos naudojimo.

Žinoma, stebuklų tikėtis čia negali, mat dantų pasta ekologiška, todėl savaime aišku, kad ją reikia naudoti ilgą laiką ir nuolatos, kad natūralios medžiagos galėtų daryti savo darbą. Visgi man po mėnesio naudojimo atrodo, kad mano dantys baltesni, labiau spindi.

Ką dar pastebėjau – geresnė situacija su apnašomis. Toks jausmas, kad ne taip smarkiai prie tų dantų kimba viskas, kas man nepatinka. Žinoma, čia gali būti ir placebo efektas, tačiau net jei ir taip, labai džiaugiuosi ta psichologine ramybe išsivalius dantis.

Tad ar rekomenduočiau? Visom keturiom. Pirmiausia dėl to, kad produktas ekologiškas ir saugus net mažiems vaikams, tuomet dėl to, kad pagamintas Lietuvoje. Dvi savybės, dėl kurių verta galbūt sumokėti kiek daugiau nei kainuotų kokios nors pigiausios dantų pastos prekybos centre, tačiau jų vertė – gerokai didesnė nei išmušta suma čekyje.

2 thoughts on “Dar kartą apie ekologiškas lietuviškas dantų pastas „Ecodenta“”

  1. Tarp kitko kai buvau odontologijos klinikoje antakalnyje, man pasiūlė išbandyti šios dantų pastos. Ištikrųjų labai patiko. Nuo šios tik šitą ir perku. Ne tik puikiai sutvarkė dantukus, bet ir patarimų gerų davė

  2. superinės pastos, vis pabandau kažką kitką, bet grįžtu prie juodos ecodentos. best of the best

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.