Seniai bekalbėjau apie savo patirtį su „Rent 2 Buy“ ir gyvenimą Žvėryno namuose. Jokia paslaptis, šį lapkritį sukako dveji metai nuo tada, kai gavome buto raktus, o gruodžio 1-ąją bus dveji metai, kai gyvename savo namuose.

Ar taip vadinamas R2B laikotarpis baigėsi? Taip. Tačiau apie visas sutartis ir kitus elementus papasakosiu kitame blogo įraše. Dabar apie kitą klausimą, itin dažną, beje, kurio sulaukiu feisbuke privačiomis žinutėmis.

Aha, dabar tai jau drąsus ir viskas jam super, o kai tik persikraustėm, verkė savaitę ir prakaitavo iš streso :D

Šįkart man parašė vaikinas, besirengiantis su žmona pasirinkti R2B – išperkamosios nuomos – variantą savo nuosavam būtui įsigyti. Jo klausimai skambėjo taip:

„Kaip sekėsi įsirenginėti butą? Kiek kainavo apdailos darbai? Ar „Hanner“ labai tikrino, kaip greitai patys viską įsirengėte? Nes dabar esame dvejonėse, ar pasirinkti „Hanner“ apdailą, kuri, kaip žinia, kainuoja 16-20 tūkst. eurų, ar stengtis patiems, bet net nenumanome, kiek plius minus galėtų kainuoti viskas.“

Pagalvoti, kada apsimoka, kada ne

Ne kartą pasakojau, kad mes rinkdamiesi butą gerai pasiskaičiavome ir nusprendėme, kad norime apdailą darytis patys. Pirmiausia dėl to, kad net vadinamasis ekonominis apdailos variantas mums pasirodė stipriai brangesnis nei norėtume ir galėjome sau leisti.

„Hanner“, aišku, siūlo gana patrauklų variantą: pasirinkus jų daromą apdailą šios kaina įtraukiama į būsto. Kas iš to? R2B atveju padidėja mėnesio „nuomos“ įmoka, ir, aišku, išauga buto kaina. Gera žinia ta, kad, pavyzdžiui, net ir plikos sienos kokiuose Žvėryno namuose kainuoja užtektinai daug, tad apdaila kilsteli būsto kainą, bet tuo pačiu – ir vertę. Todėl yra šansas, kad mokama kaina už butą nesiskirs labai smarkiai nuo jo realios vertės. Kas kita tuo atveju, jei butas – rajone, kur nekilnojamasis turtas pigesnis. Nes apdaila padidins būsto kaina, bet šansai, kad tas pakilimas atitiks realią turto vertę, gerokai mažesnis.

Kaip apsispręsti? Matyt, pasižvalgyti į įrengtų ir neįrengtų butų kainas, pasiskaičiuoti, kiek kainuos apdaila, ir tuomet – imtis arba ne?

Neseniai persistatėm sieną, pasikeitėm durų pozicijas, o katinas, žinia, labiausiai mėgsta keistas vietas patupėti.

Apdailą darote ne patys: pliusai ir minusai

Yra du didžiausi minusai, apie kuriuos kalbėjo tie kaimynai ir pažįstami, kurie pasirinko „Hanner“ daromą apdailą. Pirmasis – trukmė.

Visi be išimties kalbėjo apie tai, kad nepaisant visų susitarimų, laukti reikia gerokai ilgiau nei buvo numatyta pradžioje. Porai bičiulių teko dusyk pratęsti nuomos terminą, kiti skundėsi, kad laukia galimybės apsigyventi jau keturis mėnesius. Keturi mėnesiai man skamba kaip kosmosas, tačiau, antra vertus, net ir samdant statybininkus tektų porą mėnesių pagyventi kažkur kitur.

Antrasis minusas: kontrolė. Apie tai, beje, pasakojo tik dalis, pasirinkusių „Hanner“ daromą apdailą, tačiau visgi: privalu nuolat tikrinti, ar viskas vyksta taip, kaip susitarėte. Teko prisiklausyti pasakojimų apie ne tas duris, ne tas spalvas, ne tas medžiagas, arba pasakojimų apie tai, kaip vonioje turėjo atsirasti grindlentės, o visas butas būti išklotas plytelėmis. Faktas, kad tikrinti privalėsite visus, išskyrus pačius save.

Kurį laiką neturėjome virtuvėje stalo. Beveik dvejus metus, tiesą sakant. Todėl valgėme prie balkono staliuko.

Tačiau pliusai, jei darote ne patys (žinoma, kalbu apie atvejus, jei esate tokie pat diletantai, kaip mes, ir visos žinios iš YouTube ir nuogirdų) yra tie, kad apdaila – kokybiška, padaryta taip, kaip reikia. Ir, žinoma, broko atveju turite į ką kreiptis. Dar vienas rimtas pliusas – neužsiknisite, nepavargsite ir… viską užbaigsite. Nes mes įsirengėme butą per mėnesį, užbaigėme svarbiausius dalykus gal per du, tačiau vis dar turime neužbaigtų galų, į kuriuos pasižiūrime ir nusprendžiame, kad, ai, kol kas gerai ir taip.

Apdailą darote patys: pliusai ir minusai

Pirmasis pliusas – kaina. Kaip bebūtų, jei savo darbo valandų neįvertinsite finansais, t.y., neskaičiuosite, kiek  galėtumėte uždirbti, jei vietoje namų statymo dirbtumėt tai, ką mokate, galvoti teks tik apie medžiagų kainas. Tai leis galbūt rinktis brangesnes ir kokybiškesnes medžiagas, nusipirkti daugiau įdomių elementų arba, pavyzdžiui, atsidėti būsto apstatymui pinigų.

Tikslių sumų nepasakysiu, tačiau skaičiuodami supratome, kad pasirinkę savarankišką būsto įrengimą ir IKEA kaip pagrindinę baldų ir buitinės technikos parduotuvę, palyginus su „Hanner“ siūloma kaina, sutaupėme 3-4 kartus. Tai labai daug, mat tų pinigų, kalbu apie 3-4 kartus didesnę sumą, mes net neturėjome.

Rimčiausiais minusais taps baimė daryti ką nors ir klaidos, padarytos dėl neišmanymo. Pavyzdžiui, sienoms pasirinkome ne visai toks klasės dažus, tad jos dėvisi greičiau. Plyteles suklijavome ne idealiai lygiai, todėl plauti grindis virtuvėje reikia rankom, ne šluota. Duris apskritai įsistatėme tik iš trečio karto, mat vis kažkaip kreivai įtaikydavome. O vonioje vamzdyną reikėjo persidaryti antrą kartą, kad būtų tinkami nuolydžiai.

Dar vienas iš visiškas nesenų statybų momentų. Po dviejų metų gyvenimo nusprendėm, kad durų reikia vienoje sienoje :D

Mano akimis, didžiausia blogybė – nuovargis ir kantrybės trūkumas. Kadangi susidūrėme su faktu, jog butą turime įsirengti per mėnesį, arėme negailėdami savęs, tad gruodį, po mėnesio darbų, paprasčiausiai turėjau pasiimti atostogas, nes išsekau.

Kam rūpi, kiek laiko statotės namus?

Jei apdailą darotės patys, sutartyje, bent mūsų, buvo įrašyta sąlyga: įsirengti butą per keturis mėnesius. Statybų vadovas, mums aprodęs viską, pašnabždėjo, kad aktualiausias šis reikalavimas vonios įrengimui, mat vietoje jos bute su daline apdaila tėra duobė su dviem vamzdžio galais, kyšančiais iš sienos.

Kalbant apie vonią, labai svarbu prisiminti, kad būtent šioje vietoje įsirengdami butą patys privalėsite gauti statybos darbų vadovo parašą dėl hidraulinių bandymų. Kitaip tariant, kai jau bus sudėlioti vamzdžiai, privalėsite juos užveržti specialiais raktais ir įsitikinti, kad jie atlaiko atitinkamą vandens slėgį. Tada gausite parašą ir galėsite betonuoti grindis.

Kodėl to reikia? Įsivaizduokite, jei vamzdžiai sutvirtinti netinkamai ir po storu betono sluoksniu vamzdis trūks, o vanduo ims lietis į kažkur, pvz., į butą po jumis? Manau, ties šia vieta viskas aišku.

Toliau butą statytis galite tiek, kiek reikia. Atminkite tik du momentus: statybinių atliekų konteineris greta namo bus ne amžiais, o ir kuo daugiau kaimynų gyvens aplink, tuo labiau užknisite visus savo plaktukais, grąžtais ir t.t. Pvz., dabar kažkuriame aukšte kaimynai vonią persitvarko. O-DIE-VE kaip aš nepasiilgau to grąžto garso ryte. Todėl „Hanner“ šios vietos netikrins, tačiau pataupykite aplinkinių nervus.

Beje, kalbant apie išperkamąją nuomą. Griauti sienų negalėsite tol, kol butas nebus nuosavas. Šitaip „Hanner“ saugosi galimo turto nuvertėjimo ar kitokių nesąmonių. Ir ar laikotės susitarimo greičiausiai bus patikrinta, kaip ir po kažkurio laiko bus patikrinta, ar dar nesugriovėte buto ir kaip atrodo „Hanner“ daryta apdaila. Todėl bent mes savo būsto išplanavimą pakeitėme tada, kai pasirašėme paskolos sutartį. Dabar vietoje dviejų kambarių turime tris – trečiasis kambarys skirtas grynai darbui.

***

Aš tikrai dar papasakosiu žingsnis po žingsnio apie paskolos pasiėmimą ir patartį kalbantis su keturiais bankais kitame įraše. Jeigu kiltų klausimų apie R2B, apie gyvenimą Žvėryno namuose, lauksiu jūsų komentarų!

4 thoughts on “Žvėryno namai ir R2B: pirkti butą su „Hanner“ apdaila ar daryti apdailą pačiam”

  1. Sveiki, gal yra atnaujinimų šia tema? :) Tikrai įdomi subjektyvi nuomonė :)

  2. Sveiki, Markai, kadangi neturiu buto su Hanner apdaila, sunku palyginti. Visgi štai kaimynai kalba, kad daug rūpesčių atsimetė nusprendus, imti Hanner ir patiems dėliojantis variantus, miksuojant jų siūlomus dalykus ir t.t. Didžiausias trūkumas esą tas, kad ribotas pasirinkimas, nes, pvz., plytelės tik penkių dizainų ir pan. Aš pati, matyt, šįkart rinkčiausi panašiai ir apdailą daryčiausi pati. Vien dėl to, kad sutaupai tikrai nemenkai :)

  3. Dina, dar norejau pasiteirauti, kiek Jusu etape kainavo sandeliukas uz km2 ir parkavimo vieta ?

  4. Sveika, kokia garso izoliacijos klasė žvėryno namuose?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *