Jau esu pasakojusi, kad bandyti naujus daiktus – man labai patinka. Prieš porą savaičių instagrame apsiseiliojau pamačiusi ant aktyvisčių Ingos Žuolytės, Ievos Swan rankų aktyvumo apyrankes „Fitbit Versa“. Aišku, kad užsimaniau pabandyti pati ir, spėkit tik, kaip apsidžiaugiau, kai „Fitbit Versa“ atkeliavo į mano namus.

Aktyvumo apyrankės – dažnas svečias mano namuose. Ir ne tik apyrankės, bet ir laikrodžiai. Esu bandžiusi „Fitbit“ pirmąsias apyrankes, esu bandžiusi „Samsung“ išmanųjį laikrodį, skirtą sveikatinimuisi, esu bandžiusi „Garmin“ prabangius laikrodžius, kurie padeda nepasiklysti, naviguoja ir t.t., galiausiai išbandžiau kelias skirtingas „Acme“ aktyvumo apyrankes.

Tradicinių apyrankių bėda buvo ta, kad norėjosi naudojant jas matyti ir žinoti daugiau. Nes, na, įsivaizduokit, turit apyrankę ant rankos, rodo žingsnius, kalorijas, pulsą, leidžia treniruotis, bet nėra jokių išmanių sąsajų ir kitko. Nei SMS matai, nei žinai, kad el. laiškas įkrito. Tokią informaciją leido matyti „Samsung“ laikrodis, taip pat ir „Garmin“, bet jų atvejais labiausiai kliuvo įrenginių dydis ir masyvumas. O va „Fitbit Versa“ dydis, kol seilėjausi prie influencerių nuotraukų, atrodė, pats tas. Bet pradėkime nuo pradžių.

Kas dėžutėje?

„Fitbit Versa“ pakuotė ganėtinai kukli. Joje – viso labo pati aktyvumo apyrankė (ar turėčiau sakyti „išmanusis laikrodis“?), papildoma apyrankė, leidžianti laikrodį pritaikyti platesniam arba siauresniam riešui, ir įkrovai skirta jungtis.

Pastaroji, beje, yra tiesiog įkrovimo lizdas, o kitame laido gale – standartinė USB jungtis, tad turėsite galvoti, kaip patogiai „Fitbit Versa“ įkrauti. Gerai tai, kad krauti įrenginį reikia kas, maždaug, keturias dienas (ir čia gamintojas nė kiek nemeluoja – keturias dienas „Versa“ išlaiko net tada, kai į ją suplaukia visi pranešimai ir priminimai bei veikia žadintuvas), o įsikrauna įrenginys per maždaug valandą, tad galite įkraudinėti pamainom su išmaniuoju telefonu.

Nieko nuostabaus, kad dėžutė kukli: svarbiausias dalykas užsisegus „Versa“ ant rankos – „Bluetooth“ sąsaja su išmaniuoju telefonu ir „Fitbit“ programėlė jame. Priklausomai nuo to, ar esate „Android“, ar „iOS“ vartotojas („Windows“ irgi yra), siunčiatės iš programėlių parduotuvės (nemokamai) ir jungiatės. Beje, ne su visais įrenginiais „Versa“ gali veikti, todėl pasitikrinti, ar jūsų įrenginys tinka prieš perkant, galite čia.

„Fitbit“ programėlė

Jei norite tiesiog galimybės stebėti širdies veiklą, sudegintas kcal esamuoju momentu, nueitus žingsnius, galite programėlės ir nenaudoti. Visgi dirbtinis intelektas ir mobilioji programėlė turi tą privalumą, kad kaupiant duomenis, juos galima lyginti, analizuoti ir, pavyzdžiui, ieškoti, kada tinkamiausias laikas atsibusti, pastebėti nukrypimus nuo normos ir pan.

Pavyzdžiui, vieną dieną atsibudau jausdamasi labai prastai. Kadangi stebiu vidutinį pulsą, mačiau, kad jis kone 20 bpm yra aukštesnis nei įprastai. Tai padėjo man apsispręsti, kad verta paskambinti gydytojui ir pasiprašyti apžiūrimai. Iš karto, žinoma, buvau patikrinta, ar ne insultas, o galiausiai, padaryta kalnas papildomų tyrimų, kurių visų rezultatų dar net nežinau. Nuotraukoje – tai ketvirtadienio pulsas, kurio diagramje turite matyti gana nemažai geltonų ir raudonų taškų (nuotrauka didinasi ir atsidaro naujame lange, kaip ir visi screenshotai iš programėlės).

Mano akimis žiūrint, „Versa“ labiausiai subalansuotas moterims ir merginoms, nes suteikia galimybę sekti savo ciklą,  o ilgainiui gali ir pateikti ciklo analizę (reikia įvesti bent du ciklus). Užtenka kalendoriuje pasižymėti mėnesinių pradžią ir pagal formulę apskaičiuojamos vaisingos dienos, numatoma, kada prasidės kitos mėnesinės ir t.t. Daug geriau nei kokios užrašų knygelės, arba, specialiai tam skirtos programėlės. Man, pavyzdžiui, vis bandant kitus telefonus, tos programėlės pasimesdavo, duomenys dingdavo ir t.t., tai vis užrašai ir būdavo nepilni.

Kaip „Fitbit Versa“ valdomas?

Laikrodis (vadinkime šią aktyvumo apyrankę taip) ant savo korpuso turi tris mygtukus. Didysis, esantis kairėje pusėje, leidžia pasiekti dalį nustatymų, pavyzdžiui, pradėti groti muziką. Dešinėje pusėje yra du mygtukai. Viršutinis trumpai spustelėjus įjungia „Treniruočių“ aplinką, palaikius ilgiau – leidžia matyti pranešimų, pasiekiančių laikrodį iš išmaniojo telefono, istoriją. Apatinis, jį palaikius, įjungia žaidintuvo aplinką.

Ekranas, kaip jau, matyt, supratot, lietimui jautrus. Tad braukiant iš dešinės į kairę patenkama į vidinį meniu. Čia, mano akimis žiūrint, svarbiausias pats pirmas puslapis, kur vienas po kito išrikiuota: „Pratimai“, „Muzika“, „Žadintuvas“, „Treneris“ (apie jį papasakosiu žemiau). Kituose puslapiuose tarp svarbiausių dalykų man – „Relax“ programėlė. Pastaroji yra savotiškas dviejų minučių kvėpavimo pratimas, padedantis suvaldyti emocijas ir nusiraminti. LABAI padeda tada, kai darbo tiek, kad dar truputį ir, atrodo, saugikliai iššaus. Tarp reikalingiausių – ir „Laikmatis“, galiausiai paskutiniame lape – „Deezer“ aplikacija (truputį keista, kad ne „Spotify“, bet irgi nėra blogai), na, ir, „Nustatymai“.

Deja, kol kas „Fitbit Wallet“ neveikia Lietuvoje. Tarp programėlių yra ir orai nustatytoje buvimo vietoje, taip pat dviratininkų naudojama „Strava“ programėlė ir piktograma su patarimais, kaip naudotis laikrodžiu.

Valdymas tikrai intuityvus. Patikėkite man, esu iš tų žmonių, kuriems skaityti instrukcijas – visiška kančia, todėl stengiuosi imti ir pati išsinagrinėti savarankiškai. Čia gi tėra trys mygtukai ir lietimui jautrus ekranas, ant kurio galima ir pradėti norimą funkciją, ir sustabdyti ją. Tad brūkšt, bakst ir viskas.

Su telefonu „Fitbit Versa“ siejasi „Bluetooth“ ryšiu. Ir ne tik tai. Kadangi į laikrodį galima įkrauti muzikos, tuo pat ryšiu galima su ja susieti, pavyzdžiui, ausines. Ir tada muzika galės groti iš laikrodžio, ne kur kitur.

„Fitbit Versa“ ir muzika

Norint susieti „Fitbit Versa“ aktyvumo apyrankę su „Deezer“, reikia užsiregistruoti naudojant laikrodžio ekrane pasirodantį kodą. Man kažkaip pavyko ne iš pirmo karto, tačiau pavyko. Tuomet dar supratau, kad „Deezer“, kitaip nei „Spotify“, neturi tos versijos, katra apkrauta reklamomis, tačiau groja muziką. Tad teko pasiimti ir trijų mėnesių nemokamą paketą. Vasarai užteks, manau. (Beje, dėl „Deezer“ galiu klysti, tad jei ką, lauksiu pastabų komentaruose).

Svarbu ir tai, kad pasirinktus grojaraščius turite perkelti į laikrodį. Perkėlimui reikės telefoną laikyti greta „Fitbit Versa“ ir tas perkėlimas (jei darysit taip, kaip aš, ir kelsit visko tiek, kad iš karto užimsit visą „Fitbit Versa“ atmintį, kuri siekia 4GB) užtruks kelias arba keliolika valandų.

Jei norėsite muzikos ne iš „Deezer“, turėsite perkelti ją naudodamiesi kompiuteriui skirta programėle. Ją rasti galite čia, pasirinkę tinkamą operacinę sistemą.

Kas tas „Fitbit Coach“?

Neslėpkim: vadinti „Fitbit Versa“ tik aktyvumo apyranke – kiek per mažai. „Fitbit“ pasielgė puikiai žengdami milžinišką žingsnį tolyn nuo ankstesnių silikoninių juostų ant rankų, kurios matavo fizinius jų dėvėtojo parametrus, ir pavertę savo apyrankę tikru išmaniuoju laikrodžiu. Tačiau šiame, nepaisant visų išmanių funkcijų, visa ko centras tebeliko nuostata, kad judėti ir būti aktyviam – būtina.

Ir „Fitbit Coach“ buvo mane labiausiai nustebinęs dalykas. Tai savotiškas treneris laikrodyje arba išmaniajame telefone. Laikrodyje turite tris… treniruotes! Taip, nesuklydau rašydama – turite tikras treniruotes pilvo presui, krūtinei ir bendro pobūdžio. Tiek turite nemokamai.

Tačiau išmaniajame telefone galite už 40 eurų metinį mokestį įsigyti „Fitbit Coach“ narystę, o tai leis naudotis visomis įmanomomis treniruotėmis, kurios yra skirtingų lygių, skirtingo intensyvumo, skirtingoms kūno dalims arba, apskritai, visam kūnui. Kaip vertinu šitą? DIE-VI-NU! Gaila tik, mano jogos kilimėlis nusibaigė bedarant treniruotę pilvo presui, tai reikia naujo.

Tačiau, pavyzdžiui, pilvo preso treniruotė tikrai gera, įvairi ir intensyvoka. Porą dienų po jos jaučiau visus raumenukus. Beje, treniruotė akivaizdžiai turėtų būti kartojama bent dukart (mat yra šoninė planka, o negalite juk treniruoti tik vieno šono).

Pasileidus treniruotę kelias sekundes pademonstruojamas pratimas ir nurodoma, kiek laiko jį turėsite daryti jūs. „Fitbit Versa“ skaičiuoja, kol darote skirtingas pratimo dalis, laiką, ir taip tol, kol baigiate treniruotę. Garso laikrodis neskleidžia, tačiau kas kartą, kai pratimas baigiasi, laikrodukas suvibruoja.

Žinot tik, patyliukais paburbėti norisi: pamenu laikus, kai išmanių įrenginių kūrėjai dovanojo narystę tam tikruose projektuose ir t.t. Tad kažkaip pagalvojau, kad „Fitbit“ galėtų ir padovanoti perkantiems „Fitbit Versa“ tą „Fitbit Coach“ narystę. Bent metams. Tačiau kaip bežiūrėtumei, tiek, kiek kainuoja metinė narystė čia, įprastame sporto klube kainuoja maždaug mėnuo ar du. Todėl jei tik turite užtektinai valios (o apie poreikį sportuoti gali priminti „Fitbit Versa“), vis tiek dėmesio vertas pirkinys.

Išliko ir tradiciniai elementai

Nepaisant visų naujovių, „Fitbit Versa“ išlaikė ir tradicinius elementus: iš ganėtinai didelio sąrašo galima išsirinkti tinkamą treniruotės tipą ir, pasileidus laikrodį, sėkmingai stebėti, kaip sekasi. Aš, kadangi vis dar negaliu bėgioti, renkuosi man labiausiai tinkamą „Treadmill“ (bėgimo takelį) ir lipu į kalną. Beje, kadangi „Fitbit Versa“ stebi pulsą (tą daro mikroschema laikrodžio apačioje), nėra sudėtinga valdyti treniruotę.

Be to, „Fitbit Versa“ siejasi su „Endomondo“, tad jei trūksta treniruočių išmaniajame laikrodyje, išsirinkti tinkamą galite čia. Pavyzdžiui, aš važinėdamasi longboardu (kaip jis lietuviškai vadinasi?) įsijungiu „Skateboarding“ šioje programėlėje, ir sėkmingai skaičiuoju viską.

Viskas vienoje vietoje

Kas šiandien, kai „Fitbit Versa“ dėviu jau trečią savaitę, man patinka labiausiai, tai tas, kad realiai – vienas įrenginys ir viena programėlė man pakeičia net kelias. Savaime aišku, kad įrenginys skaičiuoja žingsnius, kalorijas, mato pulsą, stebi miegą, ciklą. Ir netgi leidžia plaukioti, mat yra atsparus vandeniui iki 50 m gylio.

Programėlėje galima matyti labiau išplėstus duomenis, o drauge – pasižymėti išgertą vandens kiekį bei suvalgytą maistą. Tiesa, kitaip nei „My Fitness Pal“, kurį naudojau iki šiol, duomenų bazės čia skurdesnės ir tikrai sunkiai randami lietuviški produktai. Tačiau yra brūkšninio kodo skenavimo galimybė, tad bent jau gatavus produktus, jei tik šių brūkšniniai kodai normalūs, pavyks „apskaityti“.

Ir kai skaičiuoju savo telefone – vienas laikrodis ir viena programėlė atstoja bent keturias papildomas. Be to, nors aktyvumas „Fitbit“ svarbiausia, pridėkite dar išmanias funkcijas. Tebūnie, nenorite gauti visų pranešimų iš socialinių tinklų ir t.t., bet jeigu nerasite savo telefono, galėsite paprašyt, kad jums paskambintų, ir, jei „Fitbit Versa“ vibruos, žinosite, kad telefonas bent jau nepavogtas. Tikra istorija iš mano gyvenimo!

Kaina ir skirtingos versijos

„Fitbit Versa“ kainuoja nuo 199 eurų. Aš pati bandžiau juodos spalvos įrenginį su juodos spalvos apyranke. Tačiau šis gali būti rausvas, rausvo aukso, pilkšvas. Be to, „Fitbit“ išleido dvi ypatingas „Versa“ versijas: viena yra grafito pilkumo, kita – alyvine apyranke. Abi fantastiškai gražios!

Nepaisant išvaizdos, „Fitbit Versa“ turinys – iš esmės vienodas. Kas viduje, pasiskaityti galite ir čia, tačiau kalbant trumpai, „Versa“ tiks ir norintiems sportuoti aktyviai, ir tiesiog stebėti savo organizmą ir aktyvumą. Skeptiškai vertinčiau tik tuos, kurie į „Versa“ žiūrės kaip į vien tik išmanųjį laikrodį. Mat, jau trečią kartą paminėsiu, kone viskas, kas yra „Fitbit Versa“ turinyje, skirta vienokiam ar kitokiam aktyviam gyvenimo būdui. Išmanumas čia yra labiau privalumas nei esminė funkcija, galbūt todėl galėsite matyti žinutes, žinoti skambučius, orus, klausytis muzikos, tačiau – tik tiek. Net neturėsite galimybės atrašyti kokiu nors ruošiniu į gautą SMS žinutę.

Kur tas šaukštas deguto?

Tokio kaip ir nėra. Tikrai, nuoširdžiai. Tris savaites nenusiimu laikrodžio nuo rankos, net žadintuvą nusistačiau, kad „Fitbit Versa“ vibruotų ant riešo rytais. Dėviu jį tiek, kad jau turiu baltą juostą ant riešo, kur oda taip ir negauna progos įdegti. Dėviu sportuodama, dėviu miegodama, kai pasijuntu blogai, stebiu, koks pulsas, kai perkaista galva – įsijungiu kvėpavimo pratimą, kuris pritaikytas man, pagal mano širdies ritmą.

Nežinau, ar tai tikras šaukštas deguto, bet norėčiau, kad veiktų „Fitbit Wallet“. Kai šis pradės veikti, laikrodžiu bus galima atsiskaityti ten, kur įgalinti NFC atsiskaitymai. Panašiai, kaip bekontaktės kortelės. Bus patogiau nei patogu, nes dabar leki kur į Vingio parką riedlente važinėtis ir ieškai saugios kišenės dviem eurams, kad galėtum puoduką kavos nusipirkti.

Jokia „Fitbit“ aktyvumo apyrankė nebuvo prilipusi taip, kaip prilipo „Fitbit Versa“. Tačiau, pabrėžiu dar kartą, nežiūrėkite į „Fitbit Versa“ kaip į įrenginį, kuris pakeis išmanųjį telefoną ir galėsite šį laikyti kažkur amžinai rankinėje. Ne! „Fitbit Versa“ pirmiausia yra skirta gyvenimo būdui. Galbūt tai man, šiaip jau savotiškai dėvimų išmanių įrenginių skeptikei, ir patinka labiausiai?

One thought on “„Fitbit Versa“: nors ir išmanusis laikrodis, vis tiek – pirmiausia sportuojantiems”

  1. Kai pirkau sportinį laikrodį, derinau jį prie apyrankių. Labai jas mėgstu, o dauguma laikrodžių tokie masyvūs arba visiškai neįsipaišė prie turimų aksesuarų. Fit bit ir man labai patiko, nešioju jau antrus metus, aišku norėtųsi upgradint iki naujausios versijos, bet gal vėliau..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *