Kai pagalvoji, apie nuosavo buto pirkimą rašiau paskutinį kartą prieš beveik metus. SENIAI! O jau praėjo pirmi paskolos, normalios paskolos, mokėjimo už savo namus metai. Ir pagalvojau, kad iš tiesų nepapasakojau labai daug dalykų, susijusių su „Rent 2 Buy” programa, arba išperkamąja nuoma, projektu „Žvėryno namai”, „Hanner” ir kitais dalykais.

Ir dažniausiai, kai mes pasakojame apie savo buto pirkimo patirtį, daugelis kaip ir supranta, kas yra „Rent 2 Buy”, bet kur kas sunkiau suvokia, kas vyksta tada, kai grįžtate pas banką po beveik dviejų metų. Kodėl po beveik dviejų metų? Į kokį banką reikia eiti? Kaip reaguoja bankai? Kiek kainuoja procedūros? Kas, jeigu bankas pasako ne?

Klausimų tikrai daug. Greičiausiai tokie klausimai kyla ir tiems, kurie skaitė mano ankstesnius įrašus. Todėl visus juos aš pamėginsiu trumpai aptarti būtent šiame įraše.

1. Kodėl po beveik dviejų metų?

Pasirašant R2B, arba „Rent 2 Buy”, sutartį, sutariate, per kiek mėnesių išmokėsite pradinį įnašą. Mes mokėjome 22 mėnesius, bičiuliai turi 30 mėnesių laikotarpį. Kai kuriuose projektuose galima išsimokėti ne per dvejus, o pustrečių metų ir, kaip suprantu, kadangi mėnesio įmoka gana nemaža už didesnį turto vienetą, daugelis mieliau moka ilgesnį laikotarpį.

Tačiau nepaisant to, įprastai tvarkytis paskolos reikalus galite pradėti anksčiau, mat prieš įsikraustydami į butą sumokate į priekį. Mes, kadangi pirkome butą su daline apdaila, mokėjome 2 mėnesius į priekį. Lygiai tiek laiko gavome tam, kad susitvarkytume paskolos reikalus. Kas pirko butą su apdaila, mokėjo tris mėnesius į priekį. Tiek laiko turėjo papildomai. Man mintis pasirodė visai šauni, nes procesai ne tokie trumpi, atsakymai ne tokie greiti, todėl turėti daugiau laiko – visai gerai.

2. Į kokį banką reikia eiti ir kaip jie reaguoja?

Vieno atsakymo į šį klausimą nėra. Tačiau išperkamosios nuomos paslaugos naudotojai kažkodėl dažnai suvokia, kad reikia eiti į tą banką, kuris išdavė garantinį raštą, ir skolintis tik iš jo. Galbūt bankas to norėtų, tačiau laisva rinka, elgiatės kaip norite. Mes apėjome visus padoresnius bankus. Iš pradžių tikrindami, kokios mūsų galimybės, po to – derėdamiesi. Ir, taip, grįžome į tą banką, kuris davė garantinį raštą, bet vien dėl to, kad pavyko nusiderėti palūkanų dydį.

Beje, galite drąsiai „Hanner” prašyti rašto, kad eate sumokėję pradinį įnašą, taip pat reikės ir projekto kopijos, sutarčių. Turto vertinimo, beje, norėjo vienintelis bankas. Siūlė ir geras palūkanas, bet suabejojom ir nesiryžome imti paskolos jame, o vėliau jis tapo didesnio banko dalimi, galiausiai apskritai persivadino nauju vardu. Nesijaučiame pralošę.

Dar neverta nustebti ir dėl to, kad išduodami garantinį raštą bankai atrodys optimistiškiau nusiteikę, bet kalbėdami apie pinigų skolinimą, bus gerokai griežtesni. Jų skaičiuoklės taip pat skaičiuoja dažnai palankiau nei iš tiesų gali pavykti nusiderėti. Orientacinė suma – paskolai galite skirti iki 40 proc. savo gaunamų pajamų.

3. Kiek kainuoja procedūros?

Paskolos pasirašymo procesui būtų naudinga šiek tiek pasitaupyti, jeigu negyvenate taip, kad kas mėnesį turite nemažai laisvų pinigų. Bene brangiausias reikalas – pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymas su „Hanner”. Patogumo dėlei jie, vos jums pasirašius sutartį dėl R2B, pradeda kaupti jūsų bylą juos atstovaujančiame notarų biure.

Viskas būtų puiku su juo, tačiau paslaugos ten tikrai nėra pigios. Pagal įstatymą, notarui už pirkimo-pardavimo sutarties patvirtinimą taikomas įkainis yra 0,45 proc. nuo sumos. Tačiau įkainis negali būti mažesnis nei maždaug 29 eurai ir didesnis nei 5,7 tūkst. eurų. Suma gąsdinanti, neslėpsiu, tačiau pasikalbėjus su panašiu metu panašų turtą pirkusiais pažįstamais nutiko taip, kaip jie sakė. Notarų biure mes palikome 530 eurų.

Galime rinktis ir kitą notarų biurą, nesutikti su siūlomu „Hanner”. Bet, kaip aiškino mums, dokumentų perkėlimas yra ilgas. Gali būti, kad blefavo ar melavo, o mes, būdami naivūs pirmo savo buto pirkėjai, nusprendėme nesigilinti ir sutikome su vieta.

Dar maždaug 100-150 eurų kainavo mokesčiai banke, dar 200 eurų su trupučiu sumokėjome notarui, sudariusiam hipotekos sutartį. Galiausiai viską sudėjus, išleidome apie 1000 eurų visokioms pažymoms, pažymėlėms, sutartims, sutartėlėms. Žiauriai daug.

4. Kas, jeigu bankas pasako ne?

Tokia galimybė taip pat gali būti. Gal, pavyzdžiui, praradote darbą, gal uždirbate mažiau ir pan. Vienas variantas – priimti R2B kaip ilgai trukusį brangų nuomos laikotarpį.

Kitas variantas – derėtis su kitais bankais, kalbėtis ir įrodyti, kad galite būti paskolos gavėju.

Trečias variantas – keliauti iki „Hanner” ir prašyti pratęsti R2B laikotarpį. Greičiausiai ir pats statytojas būtų suinteresuotas neatiminėti dvejus metus gyvento ir t.t. buto, o luktelėti ir suteikti šansą pasirašyti paskolos sutartį.

Na, ir ketvirtas variantas – sumokėti dar kažkokią sumą tiesiai „Hanner”, kad būtų įmokėta didesnė dalis pradinio įnašo nei reikia, ir bandyti skolintis iš bankų dar kartą. Išeičių visada yra.

5 thoughts on “Išperkamoji nuoma: kai ateina laikas pasirašyti paskolos sutartį su banku”

  1. Sveiki. O kaip reikia derėtis dėl palūkanų?

    Ilona

  2. Ilona, taip, kaip deratės dėl bet ko kito. Svarbu nesutikti su pirmu pasitaikiusiu pasiūlymu, apeiti visus bankus, išsiklausinėti visas sąlygas ir, jas lyginant, derėtis su norimu ar patraukliausiu banku, prašant nuolaidų, geresnių procentų ar pan.

  3. Pamenu pats banke kai bandžiau gauti paskolą ir derėtis dėl geresnių palūkanų. Remontavau namą ir tikrai reikėjo papildomų pinigų viskam pabaigti. Norėjome įsirengti grindinio šildymą, pasikeisti stogo dangą ir kitą. Nors atrodo kad neįmanoma pasiderėti su bankais iš tikro visi nori tave prisirišti pas save, todėl tai padaryti man pavyko ir visai neblogai. Tikrai nereikia dėti į kelnes ir su tais kurie duoda blogesnius pasiūlimus mušti juos iki norimų procentų.

  4. Geras, pirmą kartą matau normalų atsiliepimą apie išsiperkamąją nuomą, kai buvo pati pradžia irgi apie tai galvojom, bet po to kažkaip išsigndom. Gavom normalią paskolą. Buvo baisu, kad gali kažkas nepasiseks, bet juk visada yra refinansavimas.. Kai tavo paskolą perima kita įmonė ir prasitęsi skolos atidavimo terminą.

  5. Būstas ir paskola beveik neatsiejami dalykai, retas kuris turi tiek pinigų kad galėtų iš karto nupirkt naują, geresnį ir brangesnį būstą, ypač dirbantys Lietuvoje. Bet turbūt vienas iš tų variantų, kada paskolą galima bei apsimoka tikrai imti, investicija amžinam, dar ir proanūkiam lieka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *