Rytoj keliauju į Lazdynų ligoninę Vilniuje ir, po beveik kelerių metų delsimo, man bus pašalinta tulžies pūslė. Šalins ją dėl paprastos priežasties: joje gausu akmenų, o vienas jų yra 3 cm dydžio.

Kiek gūglinausi, aiškių priežasčių, kodėl tulžies pūslėje ima formuotis akmenys, nėra. Tą nulemti gali ir paveldimumas, ir mityba, ir nutukimas, o gali būti tiesiog taip, kad tulžies pūslės raumuo, kurio darbas tada, kai reikia, į dvylikapirštę žarną išstumti tulžies ir šitaip padėti suvirškinti viską, nusilpsta ir išstumia ne visą tulžį, o tik dalį jos. Tulžis ima senti, kristalizuotis ir, štai, jau turite akmenų.

Nesakau, kad taip būna visiems, bet man dažniausiai tulžies akmenligė apie save primindavo skausmu dešiniame šone, po šonkauliais, kai suvalgydavau kažką „stipresnio”, pamiršdama daug gerti. Tas stipresnis maistas galėdavo būti įvairus: traškučiai, šokoladas, mėsa, lašiša, riešutai. O kartais užtekdavo kokio nors obuolio. Ypač blogais atvejais skausmas išplisdavo taip smarkiai, kad sunku būdavo net kvėpuoti, skaudėdavo visą nugarą. Paskutiniu metu, sakyčiau, paskutiniais metais, man būdavo sunku sėdėti susirietus, pasilenkus į dešinį šoną. Kai chirurgas echoskopu patikrino akmenų dydį, supratau, kodėl.

Jeigu skausmo nėra, įvairiuose puslapiuose internete radau ir tokių dalykų apie tulžies pūslės akmenligę, kaip štai: po valgio atsiranda sunkumo jausmas, šlapimas patamsėjo (man visiškai netinka, priklauso, kiek geriu), pašviesėjo išmatos (visiškai netinka), jaučiate pykinimą (tetai, kurią operuos rytoj taip pat, būtent tai ir tapo pagrindiniu simptomu), niežti odą, atsirado gelta, pučia pilvą. Pastarąjį simptomą versdavau valgomiems miltiniams produktams, nes žiauriai mėgstu makaronus, visokią duoną ir t.t. Galvojau, netoleruoju gliuteno. Pažiūrėsim, kaip bus po operacijos.

Jokia paslaptis, kad nemaža dalis turinčių tulžies akmenligę sėkmingai su ja pragyvena iki pat dienų galo. Kita dalis gi operuojasi, nes skausmo priepuolis seka po skausmo priepuolio. Šiaip jau, tulžies akmenligė nėra toks nekaltas dalykas, nes jei akmenukas užstrigtų tulžies pūslės latake, gali prasidėti gelta, pakilti kūno temperatūra ir t.t. O kartais tai gali sukelti kasos uždegimą, dėl ko gali kilti ir grėsmė gyvybei.

Taigi, išeitis – tulžies pūslės pašalinimas. Beje, anksčiau buvo mėginama tirpdyti akmenis vaistais, bet jie turi nemažą šalutinį poveikį, buvo bandoma išimti akmenis iš tulžies, bet akmenukai vėl formuojasi, o tulžies pūslės siena plona, todėl per siūlę sunkiasi tulžis. Tad dabar atliekama laparoskopija: keli nedidukai pjūviai ten, kur viskas gyja lengvai ir greitai, ir tulžis ištraukiama lauk.

Kas laukia po operacijos? Šiandien valgau kaneles, vaflius su karamele, eklerus, vakar valgiau „McDonald’s“. Nes, panašu, kurį laiką teks tokio maisto vengti. O sprendžiant iš kai kurių interviu, teks vengti ne kažkurį laiką, o visą gyvenimą. Nors bičiulių ir aplink esančių patirtis kur kas geresnė: kas valgė po savaitės nedrąsiai reikalus, kas po dviejų, treti apskritai sakė neprašyti dietinio meniu „Lietuvos metų automobilio“ stovykloje.

Kodėl kiek neramu? Tulžis pateks iš kepenų tiesiai į žarnyną ir virškinamasis traktas prie to prisitaikys. Tačiau, kaip aiškina gydytojai, vengiant kepto ir riebaus, aštraus maisto (kofeino ir alkoholio taip pat), dažniausiai jokių nusiskundimų neturima.

Žodžiu, bus kaip bus, o jau po kelių dienų galėsiu pasidalyti savo patirtimi ir atsakyti į tokius klausimus, kaip, pavyzdžiui, ar į operacinę veža su sava pižama, ar pusnuogius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *