Mano namuose yra beveik 800 knygų, o aš vis tiek skaitau jas elektroniniu formatu. Būtent taip nutiko su Ben Elton romanu „Du broliai“. Sudomino aprašymas, o nuo pirmųjų puslapių taip įsitraukiau į pasakojimą, kad užbaigusi knygą pasakiau, jog popieriniu formatu ji tikrai irgi atsiras mano lentynose.

Apie ką yra ši knyga? Anotacija skelbia štai ką:

1920 m. vasario 24 d. Berlyne gimė du berniukai, kuriems buvo lemta tapti broliais. Tą pačią dieną Miunchene buvo įkurta nacionalsocialistų partija.

Paulius ir Otas – neperskiriami, panašūs į savo žydus tėvus, bet nė trupučio – vienas į kitą. Jų tėvas groja džiazo klubuose, motina – gydytoja. Broliai kartu auga, draugauja su mergaite vokiete ir abu įsimyli kitą – žydaitę, lankančią jų tėvo muzikos pamokas. Vokietijai pamažu atsigaunant po Pirmojo pasaulinio karo, į valdžią ateina nacistai ir gyvenimas ima keistis – staiga svarbiausia tampa kraujo grynumas ir kilmė. Amžiną draugystę ir ištikimybę prisiekusio Šeštadienio klubo, kurį sudaro broliai ir abi mergaitės, laukia sunkūs išbandymai.

Aš užbėgsiu įvykiams už akių ir pasakysiu, kad Ben Elton pasakojimas, nors ir grožinis kūrinys, nemenka dalimi paremtas tikrove. Galbūt todėl skaitant jaučiasi, kad jis – labai įtaigiai parašytas. Bet apie viską nuo pradžių.

Knygos veiksmas prasideda Berlyne po pirmojo pasaulinio karo. Žinia, Vokietija karą pralaimėjo, šalyje politinė suirutė ir nežinia, skurdas, o vienai žydų šeimai į pasaulį pasibeldžia dvynukai. Auginti vaikus tokiais metais, kokie buvo tuomet, buvo nemenkas iššūkis. O ypač tokiu atveju, jeigu esi – žydas.

Pasakojimas, nepabijosiu to žodžio, užburia lengvu žodžiu (čia ačiū vertėjai Zitai Marienei, nes skaityti jos verstą kūrinį buvo vienas malonumas) ir rašytojo gebėjimu apie kraują stingdančius įvykius pasakoti su pavydėtina ramybe ir nesusitelkiant į pagraudenimus ar moralus. O detalių čia tikrai daug, su didžiausiu malonumu siurbiau į save pasakojimą apie tai, kaip Berlynas, įstrigęs tarp dviejų pasaulinių karų, gyveno tik pasibaigus vienam karui ir brėkštant kitam, kokiomis nuotaikomis buvo persisėmę žmonės, kaip elgėsi vienas su kitu, ko bijojo. Tekstą paįvairina nemažai autentiškų detalių su pareigybių, su karinių pajėgų pavadinimais, su istorinėmis asmenybėmis ir įvykiais, tokiais kaip Krištolo ar Ilgųjų peilių naktis.

O visame šitame riebiame istoriniame kontekste viena Berlynų žydų – Štengelių – šeimyna. Vyras trimitininkas, žmona – gydytoja ir du broliai, besiskiriantys vienas nuo kito kaip diena ir naktis. Otas – sportiškas, veržlus, pramuštgalvis, pasiryžęs kumščiu auklėti kiekvieną, kuris drįs skriausti širdžiai artimus. Paulius – taktiktas, ramesnis, pasiruošęs visiems gyvenimo atvejams, kuriems sugalvojęs po planą. Broliai auga matydami, kaip keičiasi visuomenės požiūris į žydus, kaip klasėse žydų vaikai persodinami atskirai, mat sėdėti su arijais nevalia ir abu mylėdami tą pačią mergaitę – Dagmar Fišer, kilmingų ir turtingų Berlyno žydų dukrą.

Knygos pasakojimas – dvilypis. Didžioji dalis veiksmo vyksta tarp karų ir prasidėjus Antrajam pasauliniui karui, tačiau dalis – prabėgus beveik dvidešimtmečiui nuo karo pabaigos, žvalgantis į praeitį ir apie ją pasakojant vienam iš brolių Štengelių. Mane toks pasakojimo būdas neretai erzina, mat norisi visa esybe pasinerti į veiksmą, ne išimtis ir čia – tie intarpai su, rodos, nesvabiomis esą šiandienos gyvenimo detalėmis kiek blaškė. Antra vertus, padėjo geriau įsivertinti įvykius iš šių dienų perspektyvos, mat neretai buvo pateikiama ir tų įvykių analizė ar interpretacija.

Labai sunku pasakoti apie šios knygos siužetą neišduodant detalių, tačiau, patikėkite manimi, jei norite dėmesio vertos knygos apie holokaustą, antisemitizmą, meilę, bandymą išgyventi, Ben Elton „Du broliai“ yra tikrai verti jūsų dėmesio. Ir, beje, tikrai tinkami skaityti mėgstančiam žmogui į pavėluotas Kalėdų dovanas.

Beje, nuotraukoje – knygos viršelis Lietuvoje ir užsienyje. Ir čia vienas tų atvejų, kai man lietuviškasis viršelis atrodo kur kas geriau nei vienas iš užsienio variantų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *