Aš galiu pasakoti apie technologijas, kosmosą, žvaigždes, kitus reikalus, bet… kai kalba ateina prie elementaraus „Google Analytics” susitvarkymo, kad matyčiau statistiką, paieškas ir kitką, man užtrumpina saugiklius galvoje ir pasilieku be nieko arba beveik be nieko. Na, niekaip neišeina suprasti, kur ką padaryti, kaip ir kur rasti dalykus ir pan. Kad ir dabar: telefone esu atsidariusi paieškų užklausas, per kurias jūs ateinate į šį blogą, o kompiuterio ekrane to rasti nesugebu. Užknisa.

Kaip bebūtų, šis įrašas skirtas temai, kuri, panašu, po mano asmeninės patirties su tulžies pūslės operacija tapo tema lydere tinklalapyje. Man pačiai toks gausus užklausų skaičius liudija ir tai, kad žmonėms trūksta pooperacinės priežiūros ir medikų paaiškinimo, ką ir kaip daryti. O juk kai grįžti namo, tau skauda, nepatogu, susuka pilvą po kažkokio maisto arba atvirkščiai, į tualetą neišeina nueiti savaitę, nori nenori, imi gūglinti ir ieškoti informacijos. Atvirai kalbant, vis dar neturiu atsakymo, kodėl vengiame skambinti medikams turėdami problemų, bet pati save šiemet pagavau belaukiant keturias dienas nuotolinės konsultacijos, kaip turėčiau be antibiotikų gydytis išvešėjusį sinusitą po koronaviruso, ir gydytojos atsakymas buvo „pamėginkite išsivirti kiaušinių ir juos šiltus palaikyti ant veido”. Tai su tokiom konsultacijom gal ir nereikia stebėtis, kad ieškome pagalbos patys, o ne kreipiamės su klausimais į medikus.

Kaip bebūtų, šitas įrašas gimė iš jūsų užklausų. Išrikiavau jas pagal populiarumą ir, tikiuosi, kad prabėgus jau keliems metams po operacijos galėsiu atnaujinti savo pasakojimą ir kažkuo pagelbėti tiems, kurie dabar klaidžioja „Google” platybėse.

Valgiai po tulžies operacijos

Tikriausiai atkreipėt dėmesį į nuotrauką, kurią pasirinkau šio teksto iliustracijai. TAIP, mes su vyru mėgstame skanų maistą, ragauti tai, ko nepažįstame, gaminti namie ir t.t. Va čia iliustracija, kaip skaniai galiu valgyti po tulžies pūslės pašalinimo. Bet apie viską nuo pradžių.

Prieš tulžies operaciją valgyti negausite. Po jos, kai atsigausite po narkozės, jeigu viskas ėjosi gerai, greičiausiai gausite lengvo sultinio, trintos daržovių sriubos, žodžiu, skrandininkų maisto. Grįšite namo ganėtinai greitai, tad sunkiausia dalis prasidės čia. Tulžis, tulžies rūgštis yra gaminama kasos. Tulžies pūslė, kurią pašalina operacijos metu dėl to, kad joje susikaupę kristalai trukdo gyventi ir kelia skausmą, padeda tais atvejais, kai suvalgote kažko, kas yra sunkiau virškinama. O sunkiau virškinamų dalykų, pasirodo, yra labai daug, tačiau pagrinde tai yra ryškus, riebus, sūrus, saldus maistas. Pavyzdžiui, pieniškos dešrelės turi daug riebalų, visi saldumynai, netgi kava, juoda arbata ir panašiai. Tokie produktai gali sukelti skausmą ir diskomfortą, dėl jų gali sutrikti virškinimas ir arba nepaliaujamai lakstysite į tualetą, arba viskas užsiriš ilgam ir vėliau prireiks klizmų, o gali būti, kad nuolat pūs pilvą, žarnyną, prasidės refliuksas.

Čia, apačioje, du lapai, kuriuos gavau po savo tulžies operacijos. Ką valgyti po tulžies operacijos, ko vengti. Tiesą sakant, dabar dar kartą peržiūrėjusi rekomendacijas matau, kodėl pati kartais jaučiuosi prastai: mėgstu gardinti maistą česnakais, svogūnais, ridikais, ridikėliais. O jie, pasirodo, turi eterinių aliejų, kurie gali sukelti nepageidaujamas reakcijas. Štai, radau ir aš, ką reikia išsibraukti iš raciono.

Po mano tulžies operacijos prabėgo jau treji metai ir, galiu pasakyti, kad jeigu pirmus metus buvo sudėtinga, vis susipykdavau su skrandžiu, dabar esu atradusi man tinkamą mitybos režimą ir, atrodo, daugiau mažiau viskas tikrai gerai. Ką valgau? Viską. Galiu valgyti traškučius, keptus dalykus, pasmaguriauti tortais ir visokiais sunkiais saldėsiais. Išties pastebėjau, kad nemalonias reakcijas sukelia tik duonos gaminiai, jei vartoju juos kelias dienas iš eilės, per didelis kiekis cukraus, vaisiai antroje dienos pusėje, kaip jau minėjau, česnakai, svogūnai ir pan. Tačiau faktas tas, kad susibalansavus mitybą, tai yra, pirmoje dienos pusėje pasilikus angliavandenius, į antrą perkėlus daugiau baltymų, valgant tikrai DAUG vaisių ir daržovių, o vadinamuoju nesveiku maistu pasilepinant ne per dažnai, gyvenimas yra šviesus net ir be tulžies pūslės.

Labai tikiuosi, kad į klausimą „Ką valgyti po tulžies pūslės operacijos” atsakiau.

Pooperacinis laikotarpis po tulžies pūslės pašalinimo

Jis nebus lengvas. Pirmiausia dėl to, kad šalinant tulžį daroma vadinama pilna narkozė, ne sedacija, reiškia, reikės atsigauti, o į narkozę kiekvienas reaguoja vis kitaip. Tuomet nelengva gali būti ir dėl to, kad tam, jog chirurgai turėtų daugiau vietos, į pilvo ertmę pučiamos dujos, ją išplečiančios. Mano atveju dujos įdomiai sureagavo su diafragma ir man TAIP žvėriškai skaudėjo, kad nepadėjo nei lašinami, nei leidžiami nuskausminamieji. Kankinausi pusę paros, kol dujos išsivaikščiojo, susiabsorbavo ir tiesiog skausmas dingo.

Nelengva bus ir dėl to, kad šios operacijos metu dažniausiai daroma laparoskopija. Kitaip tariant, keturi nedideli pjūviai, didžiausias jų bus apie 2-3 iš karto po bamba, per jį bus ištraukta tulžies pūslė. Tačiau nepaisant dydžio, pjūviai yra per pilvo raumenis. Ir pilvo raumenis, pasirodo, naudojame viskam, absoliučiai: čiaudant, einant į tualetą, juokiantis, keliantis, stojantis, vairuojant. Ir nuo kiekvieno asmeniškai priklauso, kaip greitai galėsite grįžti į normalų gyvenimą, vėl apsiversti ant šono, atsikelti, nusičiaudėti ir juoktis. Man šitai truko pusantros savaitės, bet bičiuliui po analogiškos operacijos prireikė trijų savaičių atsigavimui.

Beje, nebus lengva ir dėl to, kad po narkozės norėsis miegoti ir ilsėtis. Tikrai nenutiks taip, kad atsimerksite ir galėsit šokti iš lovos. Ne. Pasiruoškite, kad porą dienų būsite silpni, vartysitės lovoje, jausitės nuvargę ir norėsite daug miegoti.

Be to, nepamirškite, kad ant pilvo bus keturi sterilūs tvarščiai, kuriuos reikės nuolatos keistis, kurių negalima šlapinti ir t.t. Pasiruoškite tvarsčių, pleistrų iš anksto, bus paprasčiau, taip pat ir antiseptinio skysčio, kad galėtumėte prižiūrėti pjūvio vietas.

Prabėgus savaitei reikės ištraukti siūlus. Tai nebus skausminga, tiesiog tam reikės užsirašyti savo poliklinikoje pas specialistą. Ir, beje, galbūt jums naudos siūlus, kurie tirpsta, jei tik tokie galimi, tad galbūt ir šios procedūros nereikės.

Nedarbingumas po tulžies pūslės operacijos

Prisipažinsiu, kad šitoj vietoj aš buvau idiotė. Nes kalbėdamasi su chirurgu net kelissyk akcentavau, kad „ai, neeee, aš tai dirbu prie kompiuterio, man tikrai nereikės, viskas bus gerai”.

Jei galėčiau grįžti atgal, sakyčiau, pasiimkite savaitę nedarbingumo ir atsigaukite. Nes tikrai iš karto po operacijos negalėsite pulti prie darbų, net jeigu ir taip, kaip aš, dirbate iš namų, sėdėdami prie kompiuterio. Net jei jūsų darbas tik kalbėtis telefonu – nedarbingumo prireiks, tad pasirūpinkite tuo bent kelioms dienoms ir leiskite sau ir savo kūnui atsigauti, išsimiegoti ir pailsėti.

Kaip pasiruošti tulžies pūslės operacijai

Specifinio pasiruošimo čia nėra. Vienintelis dalykas, kad operacija gali būti planinė, o gali būti skubi. Aš esu turėjusi labai stiprų tulžies pūslės akmenligės priepuolį, kai į Lazdynų ligoninę atvažiavau vemdama, karščiuodama, su dideliais skausmais. Penktadienį suvalgiau keptų bulvių ir prasidėjo.

Viskas baigėsi tuo, kad gavau lašelinę visam savaitgaliui, šaltą pūslę skausmo malšinimui (šalta, nes priverčia susitraukti patinusius, padidėjusius organus, šildyti tokią vietą būtų klaida, bent pradžioje) ir pagulėjau porą dienų ligoninėje. Kalba buvo, kad „operuosim, operuosim”, bet per visą savaitgalį neatsirado chirurgo, kuris imtųsi manęs, o pirmadienį aš turėjau „Verslo klasės” žurnalui atiduoti straipsnį. Tai pasirašiau, kad suprantu, ką darau, ir buvau išleista iš ligoninės su nurimusiais skausmais.

Kai išties nusprendžiau operuotis, į ligoninę atkeliavau planinei operacijai. Tai viskas, ko buvau prašoma, tai atkeliauti anksti iš ryto, o dieną prieš atkeliavimą į ligoninę negerti ir jokiu būdu nevalgyti. To reikia, kadangi daroma narkozė ir jos metu, jei skrandis bus pilnas, yra rizika, kad galite užspringti skrandžio turiniu kol būsite be sąmonės. Tad tai – vienintelis pasiruošimas.

Kiek laiko trunka tulžies pūslės operacija

Jei operacija be komplikacijų, planinė, jei tulžies pūslė yra be sąaugų, jei kanalai tušti ir t.t. (labai daug jeigu), tulžies puslė bus pašalinta per kažkur porą valandų.

Tačiau pasiruoškite tam, kad ligoninėje liksite tikrai bent parai, jeigu ne dviems. Per tą laiką lauks kalnas patikrų, pasižiūrėjimo, ar viskas gerai, ar nieko neliko, ar niekas nesisunkia.

Jeigu tulžies pūslės pašalinimas skubus, komplikuotas, jei pūslė plyšo, trūko, jei sunkiasi skysčiai į pilvo ertmę, pasiruoškite tam, kad viskas truks ilgai, bus komplikuota, randai ant pilvo bus negražūs ir t.t. Tad mano akimis žiūrint, tokia operacija geriau planinė nei kokia nors neplanuota, skubi ir komplikuota.

Gyvenu be tulžies pūslės

Taigi, be tulžies pūslės gyvenu trejus metus. Pradžioje nebuvo lengva, bet, kaip sakiau, jeigu susižiūrėsite mitybą, pasaugosite save pirmus kelis mėnesius, grįžti prie to, ką mėgstate, kas skanu ir t.t., tikrai galėsite.

Beje, jei turite akmenligę ir ją kenčiate, rekomenduočiau daug nedelsti. Yra galimybė akmenis tirpdyti vaistais, tačiau visuomet išlieka rizika, kad trupinėlis akmens pateks į tulžies latakus ir sukels milžinišką uždegimą, kad tulžis trūks ir jos turinys išsilies į pilvo ertmę, pragrauš žarnyną, prasidės infekcija ir t.t. Galop, nedelsti reikėtų ir tuo atveju, jeigu planuojate vaikus, nes pastojus su tulžies puslės akmenlige nėštumas gali būti sudėtingas, komplikuotas, o operacijos tokiu metu mažiausiai norėsite.

3 thoughts on “Tulžies pūslės operacija: ką valgyti, kiek laiko gyja, kaip gyventi be tulžies – viskas, ką žinau”

  1. Ačiū už tiek daug naudingos informacijos Jums – jau beveik ir neliko klausimų chirurgui, prieš einant tartis dėl būsimos operacijos.

  2. Nuoširdžiai dėkoju, kad dalinates, nes kaip tik esu po operacijos it labai reikėjo tokios info…nes man baisiausia kad reiks keisti mitybos įpročius…o mėgstu saldumynus it be kavos nei dienos…
    Ačiū dar kartą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *