Vieniems reikia laukti ilgiau, kitiems greičiau ateina akimirka, kai susivokiama, kad mėnesinės tada, kai jos turėjo būti, neprasidėjo. Paprastai tai yra pirmas ženklas, kad kažkas pasikeitė. Drebančiom rankom atliktas nėštumo tastas iš šlapimo ir, voilà, sveikinu, jūs nėščia!

Nuoširdžiai linkiu, kad šita akimirka nebūtų bloga ir atneštų džiaugsmą abiems šeimos nariams. Visgi reikia suprasti, kad hormonai jau daro savo darbą ir normalu ne apsidžiaugti, o išsigąsti. Pradėti galvoti, kas bus su darbu, karjera, kaip atrodys kūnas, o jeigu santykiai nėra idealūs (net jei tai reiškia tiesiog pyktį anądien), netgi pagalvoti, ar čia tikrai TAS žmogus, su kuriuo tų vaikų norisi. Beje, lygiai taip pat abu poroje gali patirti tokių jausmų.

Pirmiausia, ką turite daryti, tai nurimti. Nėštumo metu reikalinga gera priežiūra, todėl pats metas susirasti gerą ginekologę ar apsilankyti pas savąją. Ji patikrins nėštumą vaginaliniu echoskopu, nustatys apytikslį laiką pagal paskutinių mėnesinių datą ar vaisiaus dydį, pasakys, ar jis įsitvirtinęs ten, kur reikia, ir pagal jūsų būklę rekomenduos, kaip elgtis toliau. Beje, jei nėštumo faktas labai ankstyvas, normalu nematyti plakančios vaisiaus širdies. Neišsigąskite.

Tarp rekomendacijų bus kol kas vengti karštų vonių, pirčių, aviečių arbatos (ir šiaip visos žolelių bus nepakeliui), mat nemaža dalis nėštumų baigiasi persileidimu tiesiog dėl to, kad buvo kažkoks nesuderinamumas. Visgi jei nėštumas vystosi, toliau laukia daugiau tyrimų.

Be visokių įprastų kraujo ir šlapimo, rekomenduojami genetiniai tyrimai. Jei esate vyresnė nėščioji ar jau turėjote nėštumų su rizikom, tyrimai, bent pagrindiniai, bus nemokami.

Pirmasis tyrimas yra Prisca. Daromas iš kraujo, 12-13 nėštumo savaitę, parodo tam tikrų genetinių bėdų tikimybę. Jeigu tikimybė yra didelė, galimi du keliai: NIPT tyrimas iš kraujo arba vaisiaus vandenų tyrimas.

Paprastai mamos pirmiausia renkasi NIPT, mat tai – neinvazinis tyrimas, tiksliau parodantis genetinių apsigimimų tikimybę. Jei ir jis rodo, kad negerai, vaisiaus vandenų tyrimas sudėlioja taškus ant i. Pastarasis tyrimas yra ne itin malonus, nes per pilvą ilga adata yra pasiimamas vaisiaus vandenų mėginys. Kadangi tyrimas invazinis, labai nedidelei daliai moterų jis baigiasi persileidimu.

Ką svarbu suvokti, kad net ir geri tyrimai be genetinių rizikų nereiškia, kad vaikelis bus sveikas. Šie tyrimai nustato tik kai kurias ligas, o jų devynios galybės. Ir dar daug visko gali nutikti nėštumui besivystant.

Svarbu žinoti ir tai, kad iki 12 nėštumo savaitės jį galima nutraukti savo noru. Jei nustatoma didelė genetinių ligų rizika, nėštumą galima nutraukti iki 22 savaitės. Po 22 savaitės teks laukti gimdymo arba nustatytą datą, arba anksčiau. Ir kol kas Lietuvoje neturime medikamentinio aborto, tik instrumentinį.

Beje, šie tyrimai parodys ir vaikelio lytį. Jei genetikas apžiūrinėdamas vaisių echoskopu dar nematys, kas ateina į pasaulį, NIPT tyrimas parodys 100%, kas pilve. Mūsų atveju genetikė 12-13 savaitę jau aiškiai matė – berniukas.

Kada sakyti artimiesiems? Kiekvieno valia, bet aš palaukčiau saugaus meto, tai yra, ne anksčiau 12 savaitės. Kalbant apie darbus, į dekretą išeinama likus maždaug 2 mėnesiams iki vaiko gimimo, bet įpareigojimo, kada tiksliai informuoti darbdavį, nėra.

One thought on “OMG, nėštumo testas teigiamas! Kas toliau?”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *