“Ar žinai, kas yra mumijus?” – vieną dieną paklausiau aš savo vyro.

“Mumi, kas? Mumija?” – perklausė pusiau nugirdęs, pusiau ne, nes nežinojo, ir nebuvo girdėjęs.

Antrą bandymą dariau su anyta ir šešuru (vyro tėčiu). Jiems dar pasakiau ir papildomų pavadinimų: mumio, mumijo arba zolotoe mumijo. Anyta iš karto pasakė, kad žino, yra girdėjusi, tik nebandžiusi, bet daug gerų dalykų daro tas mumijus.

Užteko tokio atsakymo ir į “NordLab” laišką su pasiūlymu pabandyti mumijo, atsakiau teigiamai. Ne šiaip atsakiau, bet įžūliai paprašiau skirti dvi pakuotes: vieną man, kitą – anytai ir šešurui, kad pagaliau pabandytų.

Labai geras fonas: visi mano vitaminai ir papildai, kuriuos laikinai atidėjau į šalį gavusi mumijų

Kas tas mumijo?

Bet jeigu jūs, kaip ir aš, esat iš tos kartos, kuriai šis pavadinimas nieko nesako, pažintį su mumijum reikia pradėti nuo pradžių.

Kas yra mumijus? Kalnuose (Pakistanas, Altajus, Himalajai, Tibetas, Kaukazas) aukštybėse esantys augalai, kurie šimtmečiams bėgant susislėgė, susifermentavo ir pavirto juoda, tiršta derva. Tik ne šiaip kokia, o ta, kurioje per tuos daugybę metų susikaupė ne tik biologiškai aktyvios medžiagos, bet ir daugiau nei 80 įvairių mineralų ir mikroelementų (“NordLab” savo mumijų tyrė laboratorijoje, todėl remiasi oficialių tyrimų duomenimis).

Mumijus išgaunamas iš po uolienų, kurios suslėgė augalus ir leido jiems susifermentuoti. Kadangi jis randamas tikrai dideliame aukštyje, vietos, kur ši derva surenkama, yra neužterštos.

Aišku, kyla klausimas, o kas iš to mums? Pasirodo, tą dervą surenka, nugabena iš kalnų aukštybių žemyn ir vartoja. Ir būtent tai yra mumijus. Ir vėlgi – kas iš to? Ogi tas, kad, pasirodo, daugybę metų besifermentavusi derva turi galybę naudingų savybių. Kaip rašo mumijaus pardavėjai Lietuvoje “NordLab”, mumijus gerina žarnyno veiklą, didina libido, suteikia energijos, tinka sergantiems anemija, išsekusiems, o jame esantis toks dalykas, kaip fulvinė rūgštis, padeda pernešti ląstelėms maistines medžiagas, reikalingus mikroelementus ir t.t. kur kas greičiau. O dar, sakoma, mumijus tinka gydyti įvairius skausmus ir panašiai, kai kompresai su jo tirpalais arba tepalai su juo dedami ten, kur skauda.

Mumijo dėl savo savybių tapo ajurvedinės medicinos dalimi, tad jei domitės šia gyvensena, mumijų galbūt sutikote, tik kitais pavadinimais.

Kaip atrodo mumijo?

Kai susitariau su “NordLab”, kad išbandysiu mumijų, mane paštomatu pasiekė dėžutė, su specialaus tamsaus stiklo indeliu. Indelis iš pažiūros nedidelis, tačiau pažvelgus į drauge su juo pridėtą matuoklį, supratau, kad tame nedideliame indelyje mumijaus yra ilgam. Labai ilgam.

Kiek užtruko, kol indelį atsikimšau: mumijus lipnus, tirštas, todėl dangtelį “prisiurbia” kaip reikalas. Bandžiau visaip užkišti nagus, kol galiausiai pavyko, o atidariusi pamačiau… juodą smalą, kuri dar itin specifinį kvapą turi.

Kiek nedrąsu buvo bandyti, bet įkvėpė “NordLab” įkūrėjo pasakojimas, kad mumijų vartoja ne tik pats, bet ir jo žmona, maitinanti kūdikį. Priedo atlikau dar ir pati mini tyrimą: išsinaršiau internetą skersai ir išilgai, kad susirinkčiau pasakojimus, kaip mumijus veikia ir kiek duoda naudos.

Įtikino! Tad pasikabinau pridėtu matuokliu žirnelį tirštos dervos ir puoliau tirpdyti vandenyje. Tai, matyt, buvo pirmas ir paskutinis kartas, kai mumijų vartojau taip. Kadangi derva turi specifinį kvapą ir šiokį tokį poskonį, jis patiks ne visiems. Sako, 50/50 pasiskirsto santykis. Tai laimei, kad dervą galima tirpdyti skysčiuose ir ji (kol nekaitinat) savybių nepraranda. Tad mano kasdienis ritualas yra mumijus kavoje ir arbatoje (aha, aš jį naudoju 2-3 kartus per dieną).

Bet ramiai galima tirpdyti mumijų sultyse, kituose gėrimuose, maišyti į kokteilius ir panašiai. Jis, beje, puikiai tirpsta.

Derva – geriausia

Užsienyje mumijaus pardavėjai siūlo ir pačių įvairiausių receptų, kuriuose sudėtine dalimi yra šis produktas. Visgi svarbu viena: mumijaus nekaitinti.

Kaitinant jo savybės nyksta ir naudos jis nebeduos. Ir tai, verta įsidėmėti, priežastis, kodėl mumijų geriausia rinktis dervos formos, nors, atrodytų, kur kas patogiau būtų jį vartoti kokiom nors tabletėm ar milteliais (tokių irgi yra).

Esmė ta, kad keičiant įprastą mumijaus formą – dervą verčiant milteliais ar tabletėm – jis yra kaitinamas. Tad naudos iš to, kad tabletes rysite, nebus daug. Natūrali mumijaus forma, kad ir nebaisiai patogi, derva.

Ką pajutau po mėnesio?

Mėnuo – tiek iš esmės kasdien geriu kažką, kame yra mumijaus. Koks pojūtis, kas pasikeitė?

Jei taip nuoširdžiai, iš pradžių maniau, kad nejaučiu nieko. Net buvo šiek tiek gėda: atsiliepimų pilna įvairiom kalbom, kaip mumijus daro stebuklus, o aš… nieko.

Žinoma, idealus atvejis, matyt, būtų laboratoriniai tyrimai, kurie parodytų pokyčius ląstelių lygmeny (čia tas pats kaip ir su kolagenu: pradėjo visi sąnariai girgždėti, traškėti, skaudėti, išgėriau kursą mandro japoniško “Dr. Ohhira”, kuris, nors ir stengtasi skonį maskuoti, šlykščiai žuvinis. Baigiau kursą ir sakiau, nežinau, ar koks poveikis bent buvo, bet į vidų patikrinti neįlįsi gi. Ir po kurio laiko supratau, kad sąnariai nei trakšt. Vadinasi – poveikis buvo). Tad laboratorijoje tyrimai gal leistų pamatyti mikroelementų prieaugį, gal padidėjusias geležies atsargas, gal dar kažką.

Tačiau tai, kad kažkas pasikeitė, supratau tik suvokusi, kiek stipriai dirbau tą mėnesį, kiek mažai miegojau, ir kad vis dar laikausi ant kojų. Panašu, kad kadieniai mumijaus išgėrimai kartu su kava ir arbata buvo ir yra tai, kas neleidžia man kaip lapui kristi ir nebeatsikelti.

Ar jaučiu energijos antplūdį? Dar ne. Manau, jis ateis, kai pamažu atsistatysiu jėgas po perdegimo, apie kurį pasakojau ankstesniame blogo įraše. Bet mumijaus turiu dar tikrai nemažą kiekį, todėl papasakosiu, kas pasikeitė ir po kelių mėnesių.

Ką kalba pasaulis?

Pasidalinsiu ir tuo, ką radau beieškodama informacijos apie mumijų (beje, internetuose galit jį rasti ir “shilajit” pavadinimu).

Pirmiausia mumijus slopina ir mažina organizme vykstančius uždegiminius procesus, yra antioksidantas, mažina kraujo spaudimą, gerina imunitetą, atmintį, suteikia enegijos. Buvo atliktas ne vienas tyrimas, parodęs, kad jį saugu vartoti kasdien, tik tiek, kadangi jis mažina kraujospūdį, turintys žemą spaudimą apie tai turėtų nepamiršti.

Vienas svarbesnių aspektų, apie kurį kalbama ypač plačiai, yra tas, kad mumijus padeda sureguliuoti hormoninę sistemą, vyrams užtikrina, kad natūraliai gamintųsi testosteronas ir gerina libido. Kitaip tariant, seksas vartojant mumijų turi būti geresnis ir dažnesnis. Beje, vaisingumui įtakos turi taip pat.

Dar mumijus susijęs su lėtesniu, gražesniu senėjimu. Magiją čia padaro mumijuje esanti fulvinė rūgštis, kuri ne tik padeda nutransportuoti reikiamas medžiagas mūsų kūno ląstelėms, bet ir jas padeda įsisavinti.

Galiausiai teigiama, kad mumijus lėtina Alzheimerio ligos procesus bei padesa kovoti su mažakraujyste. Tad jeigu susiduriate su tokiu dalykų, kaip nuolatinis geležies trūkumas (pavyzdžiui, kaip aš, kai hemoglobinas visad ant ribos, o feritino atsargų nėra), irgi galite pabandyti mumijo.

Taigi, privalumų labai daug. Beje, radau ir tai, kad įmanomi ir labai reti, bet šalutiniai poveikiai, tokie kaip galvos svaigulys, pykinimas ir panašiai, tad kai kur mumijų išrašo gydytojai!

Žodžiu, papasakokite komentaruose, ką pajutote ir kas pasikeitė, jeigu jums jau teko išvandyti mumijų!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *